Mistrz świata Red Bull Air Race Paul Bonhomme kończy karierę po zdobyciu trzeciego tytułu

Red Bull Air Race - Paul  Bonhomme (fot. Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool)

Paul Bonhomme, najbardziej utytułowany pilot w 10-letniej historii Red Bull Air Race z trzema mistrzowskimi tytułami oraz 19 wygranymi wyścigami na koncie, ogłosił w czwartek (22 października) przejście na sportową emeryturę. 51-letni zawodnik z Cambridge w swojej karierze zaliczył łącznie 66 wyścigów i od czasu powstania serii w 2003 roku regularnie plasował się na czele powietrznej rywalizacji, pretendując do tytułu mistrza przez ostatnie sześć sezonów.

Bonhomme kończy karierę w dyscyplinie, w której 14 najlepszych pilotów świata z 11 krajów ściga się na powietrznym torze zbudowanym z 25-metrowych pylonów z prędkością dochodzącą do 370 km/h, ponieważ chciałby poświęcić więcej czasu swojej rodzinie. Wygranie Mistrzostw Świata 2015 w niedzielę (18 października) w Las Vegas wydaje się być idealnym momentem na podjęcie takiej decyzji. Planuje on skupić się na występach w pokazach lotniczych z kolegą z zespołu Red Bull Matadors oraz na karierze pilota samolotu Boeing 747s w liniach lotniczych British Airways.

„Uważam, że to dobry moment na zakończenie kariery. Odnieśliśmy sukces, mój zespół był (i wciąż jest) fantastyczny, a ja mogłem cieszyć się owocami wspaniałej pracy zespołowej” – powiedział Bonhomme. „Możliwość latania i startowania w wyścigach była czymś naprawdę niesamowitym. Chwile spędzone na torze w doskonale przygotowanym samolocie to kwintesencja latania. Jeśli lecisz z centymetrową precyzją przy prędkości 370 km/h i przeciążeniach w granicach 10 g zaledwie 15 metrów nad ziemią, a później okazuje się, że ustanowiłeś najlepszy czas, możesz liczyć na niezrównane emocje”.


Red Bull Air Race - Las Vegas (fot. Balazs Gardi/Red Bull Content Pool)

Słynący na całym świecie z imponujących zdolności lotniczych Bonhomme zawsze prezentował płynny i skuteczny styl latania na najszybszych torach, dzięki czemu przez lata wyznaczał standardy w tej dyscyplinie, którym próbowali sprostać jego rywale. Pomimo przyjaznej natury, doskonałego poczucia humoru, dowcipnych uwag i zdolności do trafnego wyjaśniania fanom i reporterom z całego świata szczegółów tego sportu, Bonhomme zawsze stanowił silną konkurencję i niechętnie przegrywał.

Oprócz trzech mistrzowskich tytułów zdobytych w latach 2009, 2010 i 2015 Bonhomme zaliczył również drugie miejsce w sezonach 2007 i 2008 oraz trzecie w 2014 roku. Ma na swoim koncie także rekordową liczbę wygranych wyścigów (19), najwięcej miejsc na podium (46) oraz najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej zdobytych w jednym sezonie (76 w 2015). Poza tym w większości sezonów, w których startował, Bonhomme najrzadziej uderzał w pylony. Ta nieoficjalna kategoria doskonale odzwierciedla jego płynny i czysty styl latania pomiędzy 25-metrowymi bramkami powietrznymi wyznaczającymi trasę lotu.


Red Bull Air Race - Paul  Bonhomme (fot. Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool)

Po zdobyciu drugiego tytułu mistrza świata w 2010 roku Bonhomme otrzymał prestiżowe odznaczenie Guild Sword of Honour przyznawane w Wielkiej Brytanii przez Guild of Air Pilots and Air Navigators.

Bonhomme zaczął latać w bardzo młodym wieku. Jego ojciec był pilotem, matka stewardesą, a brat zasiada za sterami samolotu komercyjnego. Zaczynał jako 16-latek od sprzątania hangarów, polerowania i tankowania samolotów w Anglii, a następnie w wieku 18 lat zdobył licencję pilota prywatnego. Niedługo potem pracował jako instruktor latania, a później jako pilot taksówek powietrznych i linii czarterowych. Jego kariera akrobatyczna rozpoczęła się w 1986 roku i od tamtej pory regularnie występuje w pokazach lotniczych.

Oprócz Bonhomme’a, w niedzielę 18 października koniec kariery ogłosił także weteran i ośmiokrotny zwycięzca powietrznych wyścigów Węgier Peter Besenyei, 59-letni pilot, który pomógł stworzyć Red Bull Air Race w 2003 roku i wywalczył tytuł mistrza w inauguracyjnym sezonie zawodów.

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus