Łukasz Czepiela wystartuje w tegorocznym sezonie Red Bull Air Race

Matthias Dolderer, Nicolas Ivanoff i Martin Sonka - Abu Dhabi (fot. Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool)

Pierwszy przystanek Red Bull Air Race 2017 odbędzie się w dniach 10-11 lutego nad Zatoką Perską w Abu Dhabi, a w jego ramach rozegrany zostanie diamentowy 75. wyścig o mistrzostwo. Choć atmosfera będzie radosna i uroczysta, 14 najlepszych pilotów świata na pewno przybierze pokerową twarz i zrobi wszystko, aby zaliczyć mocny początek sezonu. W przedmistrzowskiej klasie Challenger ponownie zobaczymy polskiego pilota akrobacyjnego, Łukasza Czepielę.

Po raz pierwszy transmitowany będzie, oprócz finału klasy Master, wyścig Challenger Cup, w którym wystartuje Łukasz Czepiela. Transmisja na Red Bull TV: win.gs/2kkzAdW

W dniach 10-11 lutego Abu Dhabi już dziesiąty raz z rzędu odegra rolę gospodarza inauguracyjnego przystanku Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Zaliczając w pustynnym środowisku loty z prędkością nawet 370 km/h przy przeciążeniach sięgających 10 g, 14 pilotów klasy Master rozpocznie ośmioetapową walkę o tegoroczny tytuł mistrza. W osiągnięciu upragnionego celu pomóc im może udoskonalona technologia samolotów wyścigowych oraz lepsza kondycja fizyczna, nad którymi pracowali w przerwie między sezonami.


Piloci klasy Master (fot. Daniel Grund/Red Bull Content Pool)

Dodatkowe emocje gwarantuje fakt, że przystanek w Emiratach obejmie diamentowy 75. wyścig mistrzostw świata, który stanowi kamień milowy w historii tej stosunkowo nowej dyscypliny w świecie sportów motorowych. Niemiec Matthias Dolderer postara się kontynuować dobrą passę z zeszłego roku, która przyniosła mu tytuł mistrza 2016. Jednak na przestrzeni dziewięciu dotychczasowych sezonów tylko jeden pilot (Brytyjczyk Paul Bonhomme, który jest obecnie komentatorem Red Bull Air Race) zdołał wywalczyć koronę dwa razy z rzędu. Plany Dolderera spróbuje pokrzyżować 13 mocnych rywali, z których każdy będzie chciał zaliczyć obiecujący start tegorocznej rywalizacji.

Akcji nie zabraknie także w klasie Challenger, która powita w 2017 roku trzech nowych członków, w tym pierwszego pilota Red Bull Air Race z Chin. Polskim reprezentantem ponownie będzie Łukasz Czepiela, który ma ambitne plany względem tego sezonu. „Zeszły sezon był dla mnie dość dobry. Mam nadzieję, że ten będzie dużo lepszy" – powiedział Czepiela, który w 2016 w rywalizacji pilotów pretendujących do klasy mistrzowskiej był 4-ty. „Do tego będę miał swój samolot i będę mógł dużo więcej trenować pomiędzy wyścigami".


Łukasz Czepiela (fot. Daniel Grund/Red Bull Content Pool)

W tym sezonie Czepiela będzie rywalizował z 8 innymi utalentowanymi i utytułowanymi pilotami. Podczas ostatniego przystanku zostanie rozegrany finał Challenger Cup, w którym o puchar powalczy najlepsza szóstka. Z roku na rok Łukasz rozwija się nie tylko pod kątem pilotażu. Powoli gromadzi wokół siebie wyścigowy zespół i kontynuuje pracę ze studentami z Politechniki Wrocławskiej nad narzędziem mającym pomóc mu w znalezieniu najlepszej linii przelotu po podniebnym torze. „W Challengerze jest nas teraz więcej. Na jednych zawodach będzie startowało sześciu, na innych siedmiu lub ośmiu pilotów, a punkty dostaje tylko szóstka. Dlatego konkurencja będzie o wiele większa, a rywalizacja o wiele bardziej napięta".

Zapowiada się trzymający w napięciu sezon, a jego stopień nieprzewidywalności dodatkowo zwiększa pojawienie się dwóch nowych pilotów klasy Master. Cristian Bolton z Chile i Mika Brageot z Francji będą najbardziej doświadczonymi z dotychczasowych debiutantów, dzięki treningowi jaki zapewniły im starty w Challenger Cup oraz udział w Master Mentoring Program.

„Zespoły pojawiają się na miejscu z niespotykaną koncentracją i determinacją, a piloci marzą o zapisaniu swoich nazwisk na kartach 10-letniej historii tego miejsca, wygrywając 75. wyścig mistrzostw świata" – skomentował Erich Wolf, dyrektor generalny Red Bull Air Race GmbH. „Abu Dhabi jest ściśle związane z najlepszymi sportami motorowymi, więc możemy być pewni, że zbliżająca się rywalizacja wyznaczy wysokie standardy na resztę sezonu".        

Kalendarz Red Bull Air Race 2017:
10-11 luty: Abu Dhabi, ZEA
15-16 kwietnia: San Diego, USA
3-4 czerwca: Chiba, Japonia
1-2 lipca: Budapeszt, Węgry
22-23 lipca: Kazań, Rosja
12-13 sierpnia: do ogłoszenia, Europa
2-3 września: do ogłoszenia, Europa
14-15 października: Indianapolis, USA

W ramach Mistrzostw Świata Red Bull Air Race najlepsi piloci świata rywalizują w wyścigach będących najczystszą postacią sportów motorowych, łączących w sobie prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, najzwinniejsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują podniebny tor zbudowany z napełnionych powietrzem pylonów o wysokości 25 metrów z prędkością dochodzącą do 370 km/h i przy przeciążeniach w granicach 10 g. W 2014 roku wprowadzono konkurs Challenger Cup, który umożliwia nowemu pokoleniu pilotów doskonalenie lotniczych umiejętności, a w rezultacie zapracowanie na awans do klasy Master i rywalizację w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus