Red Bull Paper Wings - logo

Polak Mistrzem Świata w RED BULL PAPER WINGS 2012

Tomasz Chodyra mistrzem świata! W kategorii akrobatycznej międzynarodowych zawodów Red Bull Paper Wings, pochodzący z Bolesławca chłopak oczarował swoim występem jurorów, zdobywając maksymalną ilość punktów i pokonując tym samym reprezentantów z 83 krajów!

Tomasz jest członkiem polskiej reprezentacji, wyłonionej podczas eliminacji, które na przełomie lutego i marca odbyły się na terenie 11 ośrodków akademickich w Polsce. Ogólnopolski ranking wyłonił trójkę najlepszych, którzy w ten weekend walczyli w polskich barwach w Austrii: Konrada Zasztowt rywalizującego w locie na czas, Macieja Mazura specjalizującego się w lotach na najdłuższy dystans i Tomasza Chodyrę w akrobatyce. W dwóch pierwszych kategoriach zawodnicy otrzymują jedynie kartkę A4. Żadnego kleju, czy nożyczek, które dozwolone są w kategorii akrobatycznej, w której sędziowie przyznają noty za lot.

Pokaz Tomasza zdobył maksymalną liczbę punktów od jury, w skład którego wszedł m.in. skoczek narciarski Thomas Morgenstern. Dzięki temu zdobył 1. miejsce ex aequo z Amerykaninem Ryanem Naccarto. „Bardzo się cieszę z wygranej, zwłaszcza, że byłem tutaj już podczas ostatniej edycji w 2009 roku i nie udało mi się wtedy stanąć na najwyższym miejscu podium. Już nie mogę się doczekać odbioru swojej nagrody – lotu akrobatycznym samolotem z floty Flying Bulls!” - cieszył się Tomasz na chwilę po ogłoszeniu wyników.

W kategorii lot na dystans, Maciej Mazur pokonał odległość 36,19 metra co zagwarantowało mu 20. miejsce w rankingu. Konrad Zasztowt startujący w kategorii lot na czas zajął 4. miejsce w kwalifikacjach, utrzymując swój samolot w powietrzu przez ponad 11 sekund! Niestety podczas właściwej części konkursu w trakcie rzutu oderwał stopy od ziemi i tym samym został zdyskwalifikowany za naruszenia regulaminu.

Światowe finały Red Bull Paper Wings odbyły się już po raz trzeci w salzburskim Hangarze 7. W finale wzięło udział 250 zawodników z 83 krajów. W całej imprezie wzięło udział 37125 uczestników, którzy startowali w 634 imprezach eliminacyjnych na całym świecie! Tym bardziej zwycięstwo Polaka, to powód do dumy.