Przejdź do treści
Źródło artykułu

Red Bull Air Race: Nowe miejsce, nowy wyzwanie

Drugi przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race odbędzie się w Putrajaya w Malezji. Po raz pierwszy w południowo-wschodniej Azji bardzo szybkie samoloty pojawią się już w maju.

Ponad jedna trzecia część miasta to jeziora, parki i lasy oraz największy w kraju ogród botaniczny. Widać, że powstało na bazie dwóch koncepcji – miasta ogrodu i miasta inteligentnego, opartego na szybkim dostępie do wiedzy i informacji. Wybudowano je w latach 90-tych z inicjatywy byłego premiera dr Mahathira Bin Mohammada. Putrajaya miała być symbolem zrównoważonego rozwoju. Zielone, otwarte przestrzenie stolicy administracyjnej Malezji wydają się niezwykle odległe od gęsto zaludnionej stolicy kraju Kuala Lumpur.

Celem utworzenia Putrajayi było wyeksponowanie tego, jak ważne jest zrównoważone życie. Miasto dysponuje miejscami, w których mieszkańcy i goście mogą uciec od stresującego życia codziennego. Jednym z nich jest sztuczny zalew o powierzchni 600 hektarów znajdujący się w sercu miasta. Zaprojektowano go, aby złagodzić klimat strefy równikowej. To także jedno z popularnych miejsc wypoczynku. W maju 2014 roku stanie na nim wytyczona wysokimi, napełnianymi powietrzem pylonami trasa podniebnych wyścigów Red Bull Air Race.

O ile wszyscy piloci są zaznajomieni z warunkami, które będą panowały podczas pierwszego przystanku w Abu Dhabi, o tyle druga odsłona zawodów Red Bull Air Race w 2014 roku przedstawia zupełnie nowe wyzwania. Tak naprawdę w Malezji są dwie pory roku: mokra i sucha. Maj to na Półwyspie Malajskim miesiąc wybitnie suchy. Średnia temperatura wynosi wtedy 27 stopni Celsjusza, a najwyższa dochodzi do 33. Podczas gdy na pustyni piloci będą zmagali się z wysokimi temperaturami i bryzą od morza, w Putrajayi trafią na nieco inny zbiór trudności do pokonania.

Jezioro ma wpływać na lokalny klimat, jednak wysoka wilgotność będzie oddziaływać na pilotów fizycznie. Przy dużej wilgotności ludzkie ciało wolniej uwalnia ciepło. Także silniki w takich warunkach pracują nieco inaczej. Ponieważ wszyscy używają takich samych, możemy przypuszczać, że Putrajaya będzie niezwykłym testem precyzji i umiejętności pilotów. Będzie ciekawie! 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony