McLeod rozbił bank w Las Vegas (fot. Predrag Vuckovic/RBAR)

McLeod rozbił bank w Las Vegas

Pierwsze zwycięstwo w karierze dla Pete’a McLeoda. Lamb na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Dolderer na podium.

Pete McLeod został zwycięzcą zawodów Red Bull Air Race, które w niedzielę w Las Vegas zostały przerwane już w pierwszej rundzie. Kanadyjczyk wygrał swój pierwszy wyścig, dzięki zajęciu pierwszego miejsca w sobotnich kwalifikacjach.

Nigel Lamb z Wielkiej Brytanii wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Po raz czwarty z rzędu zajął drugie miejsce. Za to po raz pierwszy na podium w tym sezonie stanął Niemiec Matthias Dolderer, który w sobotę uzyskał trzeci czas.

Red Bull Air Race w Las Vegas (fot.Predrag Vuckovic/Red Bull Air Race Newsroom)

Choć niebo było błękitne, a pogoda słoneczna, popołudnie w amerykańskiej stolicy hazardu przyniosło silny wiatr, wiejący z prędkością ponad 30 węzłów, który kładł 25-metrowe napełniane powietrzem pylony. 11 z 12 pilotów klasy Master przeleciało po torze nad Las Vegas Motor Speedway pomimo niesprzyjających warunków, robiąc przy tym mnóstwo błędów i zaliczając wiele kar. Mocny wiatr z północy dał się we znaki dwójce z trójki faworytów. Zarówno Paul Bonhomme z Wielkiej Brytanii, jak i Austriak Hannes Arch, którzy walczyli o cenne punkty z Lambem, latając z dużą prędkością na niskim pułapie popełniali niezamierzone błędy, przez co obaj odpadliby już w pierwszej rundzie (Top 12) i nie zakwalifikowali się do Super 8.

Nicolas Ivanoff - Red Bull Air Race w Las Vegas (fot. Red Bull Air Race Newsroom)

"To pokazuje, że kwalifikacje są ważne – wszyscy wiemy, że pogoda może być istotnym czynnikiem. Zawsze chcesz się ścigać w dniu wyścigu" – mówił McLeod, który zwyciężył w tym sezonie 4 z 7 rozegranych sesji kwalifikacyjnych, ale wcześniej tylko dwukrotnie stawał na trzecim miejscu podium po wyścigu. "Jestem zadowolony z tego jak latałem w kwalifikacjach, więc mam się z czego cieszyć. Wciąż chciałbym móc po raz pierwszy wygrać podczas wyścigu w Final 4".

Po przystanku w Las Vegas zmienił się lider klasyfikacji generalnej. Przed ostatnimi zawodami w najbardziej emocjonującym sezonie w historii Red Bull Air Race, przed mistrza świata Bonhomme'a, wysunął się będący w życiowej formie Nigel Lamb. Ma teraz 53 punkty. Na drugim miejscu jest Arch z 48, a Bonhomme na trzecim z punktem dzielącym go od Austriaka. O wszystkim zadecyduje ostatni wyścig sezonu w Austriackim mieście Spielberg już 25 i 26 października.

Wyniki: 1. Pete McLeod (CAN), 2. Nigel Lamb (GBR), 3. Matthias Dolderer (GER), 4. Matt Hall (AUS), 5. Hannes Arch (AUT), 6. Nicolas Ivanoff (FRA), 7. Paul Bonhomme (GBR), 8. Martin Sonka (CZE), 9. Yoshihide Muroya (JPN), 10. Michael Goulian (USA), 11. Kirby Chambliss (USA) 12. Peter Besenyei (HUN)

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata: 1. Lamb 53 punkty, 2. Arch 48, 3. Bonhomme 47, 4. McLeod 37, 5. Hall 33, 6. Ivanoff 30, 7. Dolderer 21, 8. Sonka 11, 9. Muroya 10, 10. Besenyei 6, 11. Chambliss 5, 12. Goulian 0.