Przejdź do treści
Źródło artykułu

Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą utworzenie z Litwą Bałtyckiego FAB

W dniu 6 sierpnia 2013 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji Umowy o ustanowieniu Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Litewską, podpisaną w Wilnie dnia 17 lipca 2012 roku. Bałtycki FAB ma na celu generowanie korzyści ekonomicznych dla polskich i litewskich użytkowników przestrzeni powietrznej. 

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do utworzenia funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej na mocy ustawodawstwa Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky – SES). Skuteczna implementacja programu SES jest niezwykle istotna z uwagi na istniejącą dużą fragmentację przestrzeni powietrznej w Europie oraz na potrzebę przystosowania systemu ATM do przyszłej sytuacji operacyjnej w europejskiej przestrzeni powietrznej, związanej ze wzrostem natężenia ruchu lotniczego. Jej głównym celem jest osiągnięcie maksymalnej pojemności i wydajności sieci zarządzania ruchem lotniczym, skrócenie długości tras lotniczych, z czym wiąże się oszczędność paliwa, oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Wejście w życie Umowy o ustanowieniu Bałtyckiego FAB będzie miało wpływ na oszczędności kosztowe i finansowe, w szczególności dla użytkowników przestrzeni powietrznej. W perspektywie pogłębienia współpracy z Litwą a także rozszerzenia funkcjonowania FAB, można się spodziewać dalszych korzyści dla naszego kraju. Funkcjonowanie struktur zarządzających Bałtyckim FAB będzie finansowane z budżetu jednostek delegujących swoich przedstawicieli do prac w organach FAB.

Zawarcie Umowy o ustanowieniu Bałtyckiego FAB wiąże się z koniecznością wprowadzenia określonych w uzasadnieniu zmian do ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze oraz do ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Bloki FAB stanowią strukturalny i organizacyjny komponent programu SES przyczyniający się do stopniowej integracji systemu zarządzania przestrzenią powietrzną. Aktualnie rozwijanych jest 9 inicjatyw FAB: UK-Ireland FAB, Danish-Swedish FAB, Baltic FAB, BLUE MED FAB, Danube FAB, FAB CE, FABEC, North European FAB oraz South West FAB.
 


Czytaj także:
Prezydent podpisał ustawę dot. przestrzeni powietrznej z Litwą
Baltic FAB: fakty i mity

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony