Przejdź do treści
Źródło artykułu

Poznań: na lotnisku Ławica działa farma fotowoltaiczna o mocy 4 MW - w planach instalacja o mocy do 50 MW

Z końcem ub. roku na terenie lotniska Poznań-Ławica zaczęła działać farma fotowoltaiczna o mocy 4 MW. Władze portu - należącego m.in. do samorządu województwa, planują budowę większej instalacji o mocy do 50 MW - podał we wtorek wielkopolski urząd marszałkowski.

W komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego poinformowano, że farma działająca na lotnisku ma moc 4 MW i składa się z 7 tys. modułów. Jej budowa kosztowała 20 mln zł, z czego 6 mln zł pochodziło z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Lotnisko Ławica należy do Polskich Portów Lotniczych S.A., samorządu Poznania oraz samorządu regionu.

We wtorek władze lotniska oraz województwa i miasta podsumowały inwestycję zrealizowaną z końcem ub. roku oraz zaprezentowały plany kolejnego projektu.

Jak podano w komunikacie UMWW, lotnisko przygotowało opracowanie dotyczące produkcji tzw. zielonego wodoru z farmy fotowoltaicznej, magazynowania go i wykorzystania w lokalnej stacji tankowania. "W planach jest wielkoskalowa farma fotowoltaiczna o mocy nawet 50 MW, z zastosowaniem elektrolizera o mocy do 17 MW, z perspektywą produkcji wodoru pomiędzy 200 - 700 ton" - zaznaczono w informacji prasowej.

Cytowany w komunikacie marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zaznaczył, że zrealizowana farma oraz plany lotniska "wpisują się w ideę Wielkopolskiej Doliny Wodorowej". "To innowacyjne podejście. W przyszłości będzie tutaj mógł powstawać zielony wodór, który będzie wykorzystywany, jako źródło prądu, ale też, jako potencjalne źródło napędu dla pojazdów nie tylko lotniskowych" –wskazał.

Z kolei cytowany prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił, że tego typu inwestycja opłaca się "również środowiskowo", ponieważ wpływa na obniżenie emisji CO2. "Cieszę się, bo to kolejny projekt z zakresu ekologii realizowany we współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego" – powiedział Jaśkowiak.

Wiceprezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica Grzegorz Bykowski zaznaczył, że działająca farma to pierwsza w kraju tego typu instalacja działająca na obszarze funkcjonalnym lotniska. Dodał, że w ramach projektu kupiono także specjalistyczny pojazd elektryczny z zabudową warsztatową, który będzie służył do bieżącej obsługi serwisowej.

Rzecznik prasowy lotniska Błażej Patryn zapewnił PAP, że w północnej części płyty portu jest wystarczająco dużo miejsca, by zbudować większą farmę fotowoltaiczną. Pytany wskazał, że zrealizowana już inwestycja została zatwierdzona przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Zaznaczył, że w instalacji zastosowano specjalne panele, które nie spowodują oślepiania pilotów odbiciem promieni słonecznych.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ drag/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony