40. rocznica katastrofy śmigłowca w Dolinie Młynickiej

Miejsce katastrofy śmigłowca Mi-8 w 1979 roku w Dolinie Młynickiej (fot. portaltatrzanski.pl)

25 czerwca 1979 r. miała miejsce najtragiczniejsza katastrofa w czasie akcji ratowniczej w Tatrach. W Dolinie Młynickiej po słowackiej stronie Tatr rozbił się śmigłowiec Mi-8. Na jego pokładzie była trzyosobowa załoga i sześciu ratowników. Siedmioro z nich zginęło.

40 lat temu w godzinach popołudniowych słowacka THS (Tatranská horská služba, czyli Tatrzańskie Pogotowie Górskie) otrzymała informację, że w czasie zejścia z Bystrego Przechodu turystka doznała niegroźnej kontuzji nogi, która uniemożliwia jej jednak samodzielne poruszanie się.

Z lotniska w Popradzie wystartował śmigłowiec Mi-8, należący do czechosłowackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na pokładzie znalazły się trzy osoby, a sześć kolejnych dosiadło się w Starym Smokowcu.

Wieża lotniska miała z załogą śmigłowca ostatni kontakt o 15:35. Do tragedii doszło, gdy Mi-8 znajdował się w pobliżu miejsca zdarzenia. Podczas schodzenia do lądowania śmigłowiec zawadził łopatą o skały, po czym runął. Przy zderzeniu główne śmigło przechyliło się tak, że odcięło ogon maszyny z niezbędnym, stabilizującym tylnym śmigłem. Po skałach rozleciały się części śmigłowca. Maszyna eksplodowała.

Milan Kriššák i Ladislav Janiga, razem z członkiem załogi Svatoplukiem Ničem zostali ciężko ranni, pozostali nie przeżyli. Jednak po pięciu dniach zmarł w szpitalu również Milan Krišśák w skutek poparzeń, głównie płuc. Ladislav Janiga po długiej i trudnej rehabilitacji doszedł do pełni sprawności i powrócił do pracy w HZS, a w 2004 roku wydał  przewodnik po Tatrach powstały w oparciu o zdjęcia lotnicze.

Dziś przez miejsce, w którym doszło do katastrofy, wiedzie szlak ze Szczyrbskiego Jeziora na Bystrą Ławkę. Wówczas jego przebieg był nieco inny – punkt kulminacyjny stanowił Bystry Przechód, przełęcz położona około 200 m na północ od miejsca, w którym obecnie znajdują się znaki.

Szczątki rozbitego śmigłowca Mi-8 nadal można zobaczyć tuż przy szlaku na Bystrą Ławkę. Jest również tablica pamiątkowa upamiętniająca tragedię z 25 czerwca 1979 roku.

Więcej informacji na stronie www.portaltatrzanski.pl

Słowacy zorganizowali obchody 40-lecia tragedii. 25 czerwca br. uczestnicy obchodów zebrali się przed hotelem FIS w Szczyrbskim Jeziorze. Następnie przeszli na miejsce tragedii, gdzie odprawiona została msza święta. Więcej o obchodach na stronie www.strbskepleso.sk

Źródło: portaltatrzanski.pl
comments powered by Disqus