Zmarła pilot Lidia Pazio
10 marca 2022 r. w wieku 89 lat zmarła utytułowana pilot Lidia Pazio. Urodziła się w dniu 6 lutego 1933 r w Łodzi.
Była jedną z najwyżej utytułowanych lotniczek sportowych, wszechstronną pilotką i instruktorką, pracownicą lotnictwa sportowego i gospodarczego.
Szkolenie lotnicze rozpoczęła w 1951 r., a już w 1952 r. ukończyła kurs instruktorski w Jeżowie Sudeckim. W 1953 r. rozpoczęła szkolenie na samolotach, zdobyła licencję turystyczną, a po dalszych szkoleniach w 1960 r. uzyskała 1 klasę pilota sportowego i uprawnienia instruktora samolotowego. Wkrótce zdobywa kolejne uprawnienia do lotów na samolotach wielosilnikowych, według przyrządów i agrolotniczych.
Podjęła pracę zawodową w lotnictwie sportowym, początkowo jako instruktor w szkołach szybowcowych Żar i Jeżów Sudecki, jako instruktor samolotowy i kierownik wyszkolenia w Aeroklubie Warszawskim. Do 1974 r. realizuje bardzo szeroki zakres szkolenia zarówno w lotach żaglowych, termicznych, przelotach, akrobacji i grupowych. Szkoliła grupy lotniczego przysposobienia wojskowego i oficerów lotnictwa ( w tym generałów Mirosława Hermaszewskiego i Romana Harmoza).
Była uczestniczką wielu krajowych i międzynarodowych zawodów szybowcowych i samolotowych oraz mistrzostw Polski. Brała udział jako pilot w Polsce i zagranicą w różnych pokazach lotniczych jako prowadząca w zespołach akrobacyjnych. Ustanawiała rekordy Polski i świata na szybowcach w wysokości absolutnej i przewyższaniu -8950 m.
W 1974 r rozpoczęła pracę w Zakładzie Usług Agrolotniczych PZL Warszawa Okęcie. Była instruktorem w szkole pilotów agrolotniczych w Kętrzynie. Wykonywała loty dla rolnictwa i przeciwpożarowe. Pełniła obowiązki kierownika leśnych baz pożarowych i okresowo pełniła obowiązki szefa pilotów ZUA. Prowadziła tez szkolenie doskonalące pilotów w lotach grupowych i IFR. Wielokrotnie latała jako lider grupy samolotów przelatujących do Afryki i z powrotem. Przeleciała 23 razy Morze Śródziemne i 9 razy nad Saharą. Na kontraktach zagranicznych pełniła obowiązki kierownika kilku baz roboczych w Sudanie, Tunezji czy NRD. Na emeryturę przeszła w 1991 r.
Nalot ogólny to 8370 godz na 23 typach szybowców i 23 typach samolotów w tym 2800 godzin jako instruktor.
Lidia Pazio po przejściu na emeryturę i uzyskaniu dużego doświadczenia własnego w wynikach sportowych i szkoleniowych w dalszym ciągu prowadziła wykłady i zajęcia metodyczne na kursach dla kandydatów dla instruktorów w kilku Aeroklubach regionalnych. W latach 1991-95 wykonywała społecznie obowiązki instruktora w Górskiej Szkole Szybowcowej Żar k Żywca. Tu m.in. prowadziła loty szkolne z kandydatami na instruktorów i w nauce pilotażu wg przyrządów oraz w lotach żaglowych, termicznych, zboczowych i falowych..
Była też przez 33 lata członkiem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa uczestnicząc we wszystkich uroczystościach klubowych i organizacji imprez wewnętrznych. Z uwagi na wieloletnią pracę w agrolotnictwie związana była też społecznie z organizacją okresowych zjazdów środowiska agrolotników: Wykonywała m.in. przygotowanie wystaw zdjęć pamiątkowych, kompletowanie materiałów zjazdowych oraz pracowała w obsłudze recepcji tych zjazdów.
Odznaczenia: brązowy Krzyż zasługi 14.09.1967, srebrna i złota i diamentowa odznaka szybowcowa 1962, mistrz Sportu 1962, brąz i srebrny medal. za zasł. dla obronności 66/69, medal za zasługi dla Aeroklubu 1972, błękitne Skrzydła 2011, medal za zasł. dla pożarnictwa 2011 honorowe wyróżnienie Dedal od Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu RP.
Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa
Pogrzeb odbędzie się w dniu 16 marca o godz 13:30 na cmentarzu Północnym (Wólka Węglowa) w domu pogrzebowym sala B.
Komentarze