Przejdź do treści
Zdzisław Krakowiak (fot. arch. Kazimierza W. Chudzińskiego)
Źródło artykułu

Zmarł Zdzisław Krakowiak

Do redakcji dotarła smutna wiadomość z Aeroklubu Bydgoskiego. W dniu 23 marca 2022 roku w Bydgoszczy zmarł Zdzisław Krakowiak – pasjonat lotnictwa, skoczek spadochronowy, kilkukrotny członek zarządu Bydgoskiego Klubu Seniorów Lotnictwa w Bydgoszczy.

Zdzisław Krakowiak ur. 10 grudnia 1937 roku w Wilnie w rodzinie zawodowego oficera w stopniu kapitana. Po zakończeniu wojny losy rzuciły Zdzisława Krakowiaka do Bydgoszczy. W 1952 roku rozpoczął naukę w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym, gdzie wstąpił w szeregi LPŻ. Od dziecka marzył o lataniu. 

Wiosną 1955 r. ukończył kurs teoretyczny na pilota szybowcowego w Aeroklubie Bydgoskim i otrzymał skierowanie na podstawowe szkolenie szybowcowe w Szkole Ślizgowej – Szybowcowej w Fordonie. Odbył też podstawowe szkolenie spadochronowe i wykonał kilka skoków z wieży spadochronowej w Bydgoszczy przy ul Nakielskiej. Jednak kolejne badania lotniczo-lekarskie stwierdziły początek skoliozy i Zdzisław Krakowiak nie otrzymał zgody na dalsze szkolenie szybowcowe. W tym momencie skończyły się jego marzenia o lataniu, ale pozostała jednak pasja do lotnictwa, która trwa do dziś.

Od 1980 roku związał się z Bydgoskim Klubem Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Bydgoskim, a od 1984 roku został jego członkiem. Jako fotoreporter dokumentował wszystkie ważniejsze wydarzenia lotnicze i historię BKSL. Kilkakrotnie był członkiem zarządu Bydgoskiego Klubu Seniorów Lotnictwa w Bydgoszczy.

Był przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Szybowników, który został odsłonięty u podnóża Czarnej Góry w Fordonie przy ul. Daszyńskiego, 5 czerwca 2002 roku.

Zdzisław Krakowiak zmarł 23 marca 2022 roku w Bydgoszczy.

Cześć jego pamięci!

Pogrzeb Zdzisława Krakowiaka odbędzie się w dniu 29 marca 2022 r. o godz. 11:30 na Cmentarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy przy ul. Ludwikowo.

Opracował: Kazimierz W. Chudziński

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony