Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zmarł płk w st. spocz. pil. Józef Olesiejuk

W wieku 96 lat w szeregach Niebieskiej Eskadry zameldował się pułkownik pilot Józef Olesiejuk – nestor polskiego lotnictwa wojskowego, jeden z pierwszych pilotów lotniska w Świdwinie.

Józef Olesiejuk urodził się 10.07.1928 r. w miejscowości Ługi Wielkie.

Jak sam wspominał, będąc sześcioletnim chłopcem zainspirował się opowiadaniami, które czytał w „Płomyczku” o podróży pewnego doktora z dwójką dzieci w kosmos. Historia rozbudziła dziecięcą wyobraźnię przyszłego pilota wojskowego.

Służbę wojskową rozpoczął 4 października 1949 r. Jako żołnierz służby zasadniczej otrzymał przydział do 7 pułku bombowców nurkujących w Poznaniu-Ławicy. W trakcie służby skierowany na kurs strzelców radiotelegrafistów samolotów Pe-2. Podczas kursu zgłasza akces do Oficerskiej Szkoły Lotniczej nr 4 w Dęblinie i zostaje przyjęty na kurs pilotów myśliwskich. Naukę w OSL rozpoczął we wrześniu 1950 r. Po zakończeniu szkolenia teoretycznego w marcu 1951 r. został przeniesiony do Oficerskiej Szkoły Lotniczej nr 5 w Radomiu, gdzie odbył szkolenie praktyczne na samolotach UT-2 i Jak-9. W kwietniu 1952 r. ukończył Oficerską Szkołę Lotniczą w Radomiu w stopniu chorążego i zostaje pilotem samolotu myśliwskiego Jak-9. Po promocji został skierowany do 40. pułku lotnictwa myśliwskiego w Krakowie, po czym przeniesiono go na lotnisko Mierzęcice (obecnie Pyrzowice) koło Katowic. Młody pilot Józef Olesiejuk rozpoczął loty na swoim pierwszym odrzutowcu Jak-23.

W styczniu 1953 roku 40 pułk lotnictwa myśliwskiego z Mierzęcic przebazował się do Świdwina. Jako jeden z pierwszych na świdwińskim lotnisku wylądował ppor. pil. Józef Olesiejuk.

7 października 1963 roku Józef Olesiejuk zostaje wyznaczony na stanowisko dowódcy 40 pułku lotnictwa myśliwskiego w Świdwinie. We wrześniu 1971 roku, po ośmiu latach dowodzenia pułkiem obejmuje stanowisko starszego nawigatora 11 Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego. Po dwóch latach przełożeni zdecydowali za bardziej celowe wykorzystanie jego doświadczenia na stanowisku starszego inspektora bezpieczeństwa lotów w sztabie Dywizji. Obowiązki na tym stanowisku pełnił do końca sierpnia 1989 roku. Po latach służby w lotnictwie, w dniu 30 sierpnia, zakończył służbę wojskową w trakcie której latał na UT-2, PO-2, Jak-9, Jak 9p, Jak-11, Jak-18, Jak-23 i MiG-15.

Zawsze żywo interesował się życiem lotniska w Świdwinie. 28 czerwca był naszym gościem honorowym - uczestnikiem święta 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego im. mjr. pil. Stefana Steca a 10 lipca z płk. Olesiejukiem w jego domu spotkał się dowódca 21 BLT płk pil. Roman Stefaniak przekazując mu nasze urodzinowe pozdrowienia.

Msza żałobna odbędzie się 8 sierpnia 2024 r. o godzinie 13.00 w Kościele pw. MB Nieustającej Pomocy a ceremonia pochówku o godzinie 14.00 na Starym Cmentarzu przy ul. Cmentarnej 34 w Świdwinie

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony