Przejdź do treści
Płk pilot Jan Jąkała (fot. Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej)
Źródło artykułu

Zmarł płk pil. Jan Jąkała

Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej przekazał smutną wiadomość. W dniu 1 lutego 2023 r. zmarł płk pilot Jan Jąkała. Miał 93 lata. Pan pułkownik należał do seniorów lotnictwa Aeroklubu, wcześniej w latach minionych pełnił też funkcję dyrektora ośrodka.

Płk pilot Jan Jąkała urodził się w 1930 roku w Luboniu, koło Poznania. Był zasłużonym pilotem wojskowym i cywilnym, który od 1950 roku wylatał łącznie 1885 godzin. Absolwent Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, żołnierz zawodowy, instruktor samolotowy, nauczyciel i dyrektor ośrodków lotniczych w Jeleniej Górze i Piotrkowie Trybunalskim.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 10 lutego 2023 r. o godz. 13:00 w kościele pw. Św. Floriana w Wirach koło Poznania. Po ceremonii pogrzebowej trumna złożona zostanie na pobliskim cmentarzu przy ul. Poznańskiej.

W poniższym filmie przybliżono sylwetkę znakomitego pilota myśliwskiego, płk Jana Jąkały. Niezwykle bogata w dokonania kariera pilota myśliwskiego, pełna ciekawych doświadczeń, w tym unikalne i niepowtarzalne w historii lotnictwa, zakończone pełnym sukcesem, awaryjne lądowanie Migiem 15, na zamarzniętej powierzchni trawiastej lotniska Lublinek. Zdarzenie to miało miejsce w dniu, który zakończył epokę stalinowską.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony