Zezpół Akrobacyjny "Orlik" – rozmowa z liderem

major Dariusz Stachurski (fot. Maciej Ramos/rd33.net)

Podczas majowej wizyty w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego Jakub Tomczyk i Maciej Ramos z portalu RD33.NET mieli przyjemność przeprowadzić krótką rozmowę z liderem Zespołu Akrobacyjnego "Orlik", majorem Dariuszem Stachurskim. Zapraszamy do lektury.

RD33: Na co zwracasz szczególną uwagę jako lider zespołu podczas przygotowania zespołu do pokazów?

major Dariusz Stachurski: Poza szczególnym rodzajem techniki pilotowania, który każdy z pilotów nabył wykonując treningi, szczególnie ważne są czynniki psychofizyczne. Wszyscy muszą być w dobrej kondycji przed rozpoczęciem lotu pokazowego. Żeby to osiągnąć zawsze przed samym lotem spotykamy się, zamykamy w pomieszczeniu i przeprowadzamy briefing, na którym omawiamy pokrótce najważniejsze elementy lotu. Pomimo, że większość z poruszanych przy tym zagadnień jest oczywista to są jednak takie, które wymagają doprecyzowania, ja muszę upewnić się, że podczas pokazu każdy pilot doskonale wie co ma do zrobienia. W tym całym briefingu chodzi też o to, aby odciąć się od wszystkiego co nie jest związane stricte z pokazem i pracą jaką każdy z pilotów musi wykonać. Co więcej, dzięki temu briefingowi możemy sprawdzić jak czujemy się w danej chwili i czy jesteśmy gotowi do wykonania lotu który wymaga wzajemnego zaufania.

RD33: Jak wygląda pokaz w 2017 roku, czy zostały wprowadzone zmiany w porównaniu do lat poprzednich? Na ile samolotów latacie? Czy do zespołu dołączyły nowe osoby?

DS: Pokaz w 2017 roku składa się z podobnych elementów jak w latach poprzednich. Postawiliśmy na precyzyjne ich wykonanie. 7 samolotów startuje wspólnie po to by pokazać kilka formacji, a następnie podzielić się na mniejsze grupy w celu zaprezentowania efektownych mijanek oraz rozpuszczeń. Solista natomiast prezentuje właściwości pilotażowe samolotu, no i oczywiście własne umiejętności.

Rozpoczęliśmy w tym roku szkolenie por. Jakuba Krycha. Jeszcze za wcześnie żeby mówić kiedy będzie on gotowy do pokazu w składzie zespołu, ale z naszych doświadczeń wynika że szkolenie takie zajmie około roku, na co oczywiście ma wpływ wiele czynników."

Cały wywiad można przeczytać na stronie www.rd33.net

Źródło: rd33.net
comments powered by Disqus