Zespół Lokalizacji Zagrożeń – latajmybezpiecznie.org przenosi siedzibę do PKBWL
W dniu 21 stycznia 2014 roku, po prawie 6 latach działalności, Zespół Lokalizacji Zagrożeń w Lotnictwie Cywilnym „Latajmy Bezpiecznie” (www.latajmybezpiecznie.org), spotkał się po raz ostatni w sali konferencyjnej Urzędu Lotnictwa Cywilnego przy ulicy Marcina Flisa. Od następnego miesiąca spotkania będą organizowane w budynku Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, gdzie działa Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.
Zmiana siedziby jest wynikiem porozumienia podpisanego w dniu 18 grudnia 2013 roku przez Pana Macieja Laska – Przewodniczącego PKBWL i Pana Piotra Ołowskiego - Prezesa ULC. Jest to kolejny krok potwierdzający pełną niezależność działań realizowanych przez wspomniany Zespół od nadzoru lotniczego.
Podstawowym celem Zespołu jest upowszechnianie idei „kultury bezpieczeństwa” (safety culture) w polskim lotnictwie cywilnym – głównie poprzez publikacje w prasie lotniczej i na stronie internetowej Zespołu. Propagowanie dobrej praktyki „dzielenia się doświadczeniem”, jako istotnego mechanizmu podnoszącego poziom bezpieczeństwa, jest podstawowym środkiem do osiągnięcia tego celu.
W spotkaniu podsumowującym dotychczasową działalność Zespołu ds. dobrowolnego systemu zgłaszania zdarzeń mających wpływ na bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym uczestniczyli również przedstawiciele PKBWL oraz ULC.
Przewodniczący PKBWL Pan Maciej Lasek podkreślił, że liczy na to, iż współpraca Zespołu z PKBWL w zakresie wymiany doświadczeń i informacji o możliwych zagrożeniach oraz dostęp do prowadzonej przez PKBWL bazy danych zdarzeń lotniczych podlegających obowiązkowemu systemowi raportowania (w 2013 roku zostało zgłoszonych około 2000 takich zdarzeń), pozwoli na szersze spojrzenie na problem bezpieczeństwa lotów oraz zwiększy świadomość potencjalnych zagrożeń wykonywania operacji lotniczych.
Zdaniem Przewodniczącego Zespołu – Pana Jacka Mainki, Zespół wskazał dotychczas wiele dobrych rozwiązań w obszarze prawnym, przepisów oraz procedur (m.in. dotyczących ruchu lotniczego). Zaznaczył również, że rozwiązywanie problemów ze Zgłoszeń „typu systemowego” nie zawsze służy bezpośrednio propagowaniu „kultury bezpieczeństwa” (safety culture). Przeniesienie prac Zespołu „pod egidę” PKBWL ma służyć odsunięciu „problemów systemowych” oraz pracy koncentrującej się na propagowaniu idei „podziel się swoim doświadczeniem z innymi”.
Komentarze