Przejdź do treści
Red Bull Konkurs Lotów 2019 (fot. Tomek Gola)
Źródło artykułu

Zbuduj swoją machinę i wystartuj w Red Bull Konkursie Lotów. Do 30 kwietnia trwają zapisy na kultowe wydarzenie

Czy można wzbić się w powietrze wyłącznie przy pomocy własnych mięśni? Przekonamy się już 18 sierpnia w Gdyni, gdzie 40 nieustraszonych drużyn z całej Polski podejmie się tego wyzwania podczas Red Bull Konkursu Lotów.

Załogi wystartują własnoręcznie zbudowanymi machinami i na oczach blisko 100 tysięcy kibiców, spróbują polecieć z sześciometrowej rampy. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe, skoki spadochronowe z najlepszymi sportowcami oraz przeloty jedynymi w swoim rodzaju helikopterami i śmigłowcami.

Do zawodów można dołączyć jeszcze tylko do 30 kwietnia.

Link do formularza zgłoszeniowego: redbull.com

Red Bull Konkurs Lotów to wielkie święto fanów awiacji, brawurowych pilotów i szalonych konstruktorów. To najstarsza tego typu impreza lotnicza, w której każdy może spróbować swoich sił. Pierwsze zawody odbyły się w Wiedniu w 1992 roku. I od tamtej pory niezmiennie przyciągają rzesze uczestników i tłumy widzów na całym świecie. Od Europy, przez Afrykę i Azję, po obie Ameryki zorganizowano już ponad 100 edycji Red Bull Konkursu Lotów. Po pięciu latach przerwy to kultowe wydarzenie wraca do Polski, na skwer Kościuszki w Gdyni.

Każdy może polecieć

Ideą Red Bull Konkursu Lotów jest samodzielne zaprojektowanie, zbudowanie i wysłanie w powietrze machiny napędzanej wyłącznie siłą własnych mięśni. Oczywiście skonstruowanie maszyny i pokazanie jej w locie jest kluczowe w tych zawodach, ale równie ważne dla finalnej oceny są też: długość lotu, pomysłowość konstrukcji i wykonanie pokazu na rampie startowej. Drużyny mają po 30 sekund aby się zaprezentować i podbić serca publiczności. Każdy lot ocenia też jury, w którym zasiadają znani i lubiani ze świata sportu, muzyki i mediów, a decydujący głos w tegorocznych zawodach będzie należał do przewodniczącego składu sędziowskiego, Adama Małysza.

Red Bull Konkurs Lotów 2019 (fot. Tomek Gola)2

Red Bull Konkurs Lotów 2019 (fot. Tomek Gola)

Z edycji na edycję przekonujemy się, że wyobraźnia konstruktorów nie zna granic. Konkursowe machiny przybierają najróżniejsze kształty od latających patelni, przez smoki, po gigantyczne pierogi. Uczestnicy już nie raz udowadniali, że polecieć może absolutnie wszystko. Na przykład rekord Polski – 28,8 metrowy lot – w 2019 roku ustanowiła „Latająca Kotwica”, a najdłuższy lot na świecie – 78,5 metra – należy do „Zaklinaczy Kurczaków” z USA i od 2013 roku nikomu nie udało się go jeszcze pobić.

W Red Bull Konkursie Lotów nie trzeba być zawodowcem, każdy, kto ma w sobie nutkę szaleństwa i zmysł konstruktorski może wziąć udział w rywalizacji i ma szansę na wygraną. Wystarczy zebrać drużynę i do 30 kwietnia zgłosić projekt maszyny poprzez formularz na stronie wydarzenia. Oczywiście, żeby polecieć, trzeba najpierw uwierzyć, że to możliwe!

'Latająca kotwica' Red Bull Konkurs Lotów 2019 (fot. Łukasz Nazdraczew)

"Latająca kotwica" Red Bull Konkurs Lotów 2019 (fot. Łukasz Nazdraczew)

Dwudniowe święto awiacji w Gdyni

Nagrodą dla trzech zwycięskich drużyn, oprócz wielkiego aplauzu publiki, uznania jury i satysfakcji ze spełnionego marzenia o lataniu jest wyjazd do Salzburga, gdzie mają szansę polecieć niesamowitymi maszynami z austriackiego Hangaru 7: samolotem Caravan Amfibia (wodnolot) lub śmigłowcem BO105 – Bolkow, samolotem akrobacyjnym EDGE 540T oraz skok ze spadochronem w tandemie z mistrzynią Mają Kuczyńską. Oprócz podniebnych atrakcji czekają na nich także nagrody rzeczowe od partnerów wydarzenia: kamery DJI Osmo oraz zegarki Garmin Instinct 2x Solar.

Pokazy lotnicze Łukasz Czepiela i 'The Flying Bulls' (fot. Sławomir Krajniewski)

Pokazy lotnicze Łukasz Czepiela i "The Flying Bulls" (fot. Sławomir Krajniewski)

Red Bull Konkursu Lotów to nie tylko zawody dla uczestników, to również weekend pełen dobrej zabawy i atrakcji dostępnych dla wszystkich. 17 sierpnia wieczorem, na gdyńskiej plaży będzie można bawić się na koncercie znanych polskich artystów. A zarówno 17 jak i 18 sierpnia będziemy podziwiać akrobacje i pokazy lotnicze w wykonaniu “The Flying Bulls”, czyli mistrzów awiacji z austriackiego Hangaru 7, z Łukaszem Czepielą na czele.

Jedno jest pewne ten sierpniowy weekend zapisze się w historii lotnictwa na długo. Dlatego nie może Was zabraknąć!

Wszelkie informacje o Red Bull Konkursie Lotów dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia: redbullkonkurslotow.pl

Wydarzenie wspierają: Miasto Gdynia, Bank Pekao S.A., Volkswagen Samochody Dostawcze, Garmin, DJI, LIVE, Zajo, Warter Pro i Red Bull MOBILE

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony