Przejdź do treści
Zastosowanie dronów w rolnictwie precyzyjnym - seminarium online (fot. Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa)
Źródło artykułu

Zastosowanie dronów w rolnictwie precyzyjnym – seminarium online

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wspólnie z Fundacją Instytut Mikromakro serdecznie zapraszają do udziału w bezpłatnym seminarium online, które będzie poświęcone wykorzystaniu dronów w rolnictwie precyzyjnym.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 marca 2024 r., o godz. 14:00.

Rolnictwo w Unii Europejskiej przechodzi cyfrowa rewolucję. Jak polskie tradycyjne rolnictwo zmienia się pod wpływem technologii bezzałogowych i teledetekcyjnych? W jakim stopniu rolnicy korzystają z dronów do zarządzania uprawami? Czy można optymalizować pracę i koszty gospodarstwa rolnego z bezzałogowca i smartfona? O tym porozmawiamy na najbliższym seminarium online już w ten czwartek.

Rolnictwo 4:0 oparte na danych, doczekało paru definicji. Nazywa się je precyzyjnym, inteligentnym, lub cyfrowym. Oznacza ono pozyskiwanie i przetwarzanie danych bazujące na uczeniu maszynowym, dzięki którym uzyskuje się podstawy do podejmowania decyzji rolniczych.

Monitorowanie obszarów rolnych z drona ma wiele korzyści: zwiększenie wydajności gospodarstwa rolnego, rentowność, zapobieganie chorobom i szkodnikom uprawa a także potencjalnie mniejsze, precyzyjne zużycie pestycydów.

  • Czy drony mogą zmienić realia pracy rolników?
  • Jakie są wyzwania społeczne, ekonomiczne i technologiczne we wdrażaniu bezzałogowców?
  • Dlaczego kalafiory rosną na danych?
  • Jak wygląda współczesne gospodarstwo rolne?
  • Gdzie jest miejsce na innowacje technologiczne?
  • Czy drony i roboty rolnicze zastąpią człowieka?
  • W jakich sektorach rolnictwa drony mogą stać się popularnym narzędziem pracy?
  • Gdzie jesteśmy jeśli chodzi o gotowość technologii?
  • Jakie są problemy związane z adopcją innowacyjni w rolnictwie?
  • Na te pytania odpowiemy na trzecim już foresighcie BSP dedykowanym rolnictwu precyzyjnemu.

Wśród uczestników naszego seminarium online mamy doświadczonych praktyków: przedstawicieli przedsiębiorców rolnych, przedsiębiorców dronowych oraz przedstawicieli instytucji tworzących rozwiązania technologiczne dla sektora rolniczego.

Maciej Szeptycki, przedsiębiorca rolny i współwłaściciel Kalgroup opowie nam o produkcji kalafiorów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dlaczego każdy innowator w dziedzinie rolnictwa przed wdrożeniem innowacyjnych technologii musi pójść w pole?

Mirosław Korzeniewski, prezes zarządu w stowarzyszeniu AGROEKOTON opowie o sektorze rolniczym, gdzie występuje największa absorbcja innowacji technologicznych. Uprawy owoców miękkich wspierane cyfrowo czyli e-jagody. To jeden z najbardziej rentownych upraw, ale również narażony uszkodzenia przez czynniki środowiskowe i czas transportu.

O uprawach pod okiem drona i z wykorzystaniu czujników teledetekcyjnych opowie Marcin Spiralski z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Nasz prelegent odpowie na pytanie, jakimi technologiami dysponujemy na ten moment, w którą stronę idzie kierunek rozwoju innowacji w rolnictwie oraz jakie są konkretne wdrożenia w różnych podsektorach upraw.

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla dronów i usług teledetekcyjnych dla rolnictwa? Swoim 10-letnim doświadczeniem na rynku bezzałogowym podzieli się Mariusz Naumienko, prezes IWIN oraz wiceprezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Największe nadzieje branża dronowa wiąże z dronami opryskowymi. O tym, co się dzieje w tym segmencie rynku opowie Justyna Siekierczak, prezes AeroMind, wiceprezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Podsumowując cały rynek rolnictwa precyzyjnego znany w branży agro Jacek Skudlarski, wykładowca SGGW z dziedziny inżynierii rolniczej, publicysta tekstów popularnonaukowych z zakresu techniki rolniczej, precision farming, smart farming, agriculture 4.0, opowie, gdzie jest pole do innowacji w rolnictwie.

Szczegóły oraz rejestracja na stronie: ilot.lukasiewicz.gov.pl/seminaria-online/rolnictwo/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony