Przejdź do treści
Zaproszenie na obchody 80. rocznicy Wielkiej Ucieczki alianckich lotników - plakat (fot. UM Żagań)
Źródło artykułu

Zaproszenie na obchody 80. rocznicy Wielkiej Ucieczki alianckich lotników

W najbliższy weekend Burmistrz Miasta Żagań, Andrzej Katarzyniec, zaprasza na uroczyste obchody 80. rocznicy Wielkiej Ucieczki w Żaganiu.

Wielka Ucieczka alianckich lotników z niemieckiego obozu jenieckiego dla lotników Stalag Luft III niedaleko miejscowości Żagań to jedna z najbardziej niezwykłych historii II wojny światowej. W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku z obozu pod Żaganiem zbiegło 76 alianckich jeńców, w tym sześciu Polaków: mjr naw. Antoni Kiewnarski, por. pilot Stanisław Król, por. Włodzimierz Kolanowski, por. Jerzy T. Mondschein, por. Kazimierz Pawluk, por. Paweł Tobolski. Wykorzystali wydrążony pod ziemią tunel.

Ostatecznie ucieczka powiodła się tylko trzem jeńcom. Dwaj Norwegowie dotarli nad Bałtyk, wsiedli na statek towarowy, po czym dostali się do neutralnej Szwecji. Holender zdołał przebić się aż do Hiszpanii, gdzie znalazł schronienie w brytyjskiej ambasadzie. Wielka ucieczka przeszła do legendy za sprawą hollywoodzkiej superprodukcji w reżyserii Johna Sturgesa.

W ramach obchodów 80. rocznicy tego wydarzenia Urząd Miasta Żagań przygotował wspólnie z Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum wiele atrakcji:

  • lądowanie śmigłowca szturmowego Armii USA AH-64 Apache (w piątek o godz. 15:30),
  • odsłonięcie pamiątkowego muralu (w sobotę o godzinie 11:00),
  • czy występ jedynej w Polsce orkiestry grającej tradycyjną muzykę szkocką na wielkich dudach szkockich i bębnach. Ten niezwykły zespół zagra podczas pikniku historyczno-wojskowego na terenie muzeum w sobotę 23 marca o godz. 14:00.

Program obchodów jest tak bogaty, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Szczególnie serdecznie zapraszamy do udziału w  uroczystym Apelu Pamięci, który z okazji 80. rocznicy WIELKIEJ UCIECZKI odbędzie się o godzinie 12:00 przy tunelu HARRY.

Uroczysty Apel Pamięci rozpocznie przelot samolotów F-16 oraz C-130 Hercules Polskich Sił Powietrznych (przelot uzależniony od pogody.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony