Załopotały sztandary na Polu Mokotowskim

Uroczystości na Polu Mokotowskim, VI Międzynarodowy Zjazd Lotników Polskich

Na zakończenie trzeciego dnia VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich (27 sierpnia) uczestnicy spotkania przybyli pod Pomnik Poległych Polskich Lotników w II wojnie światowej, oddać cześć lotnikom poległym dla ojczyzny w czasie wojen i pokoju.

W apelu pamięci wzięli udział minister obrony Tomasz Siemoniak i ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett. To oni oraz dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski złożyli w towarzystwie kombatantów i weteranów wieńce przed pomnikiem na Polu Mokotowskim – tam, gdzie istniało pierwsze lotnisko w Warszawie. Wyjątkową atmosferę miejsca i sytuacji podkreśliło przybycie na apel pocztów ze sztandarami wszystkich jednostek Sił Powietrznych oraz stowarzyszeń weterańskich. Pomnik w zapadających z wolna ciemnościach oświetlali żołnierze z pochodniami. Żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej SP oddali salwę honorową złożoną z trzech strzałów.

Podczas apelu generał Majewski przekazał replikę sztandaru Polskich Sił Powietrznych przewodniczącemu Komitetu Pomnika Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii, synowi podpułkownika Franciszka Kornickiego (ostatniego z żyjących dowódców polskich dywizjonów w Wielkiej Brytanii), Ryszardowi Kornickiemu. Generał Majewski i Ryszard Kornicki podpisali stosowny akt przekazania sztandaru. Z rąk Ryszarda Kornickiego replikę sztandaru przejął poczet żołnierzy Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Po zakończeniu zjazdu sztandar trafi do Wielkiej Brytanii.

Z kolei poczet Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP sztandaru Związku Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii - Koła Derby do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie „dla godnego podtrzymania historycznych wartości tego symbolu honoru i tradycji lotniczych”. Akt przekazania podpisali prezes ZG SSLW RP generał dywizji pilot w stanie spoczynku Franciszek Macioła i dyrektor MSP komandor w stanie spoczynku doktor Waldemar Wójcik. Sztandar trafił do kraju w 1993 roku na mocy decyzji polskich weteranów skupionych w Kole Derby.

„Na pomniku przed którym stoimy widnieją słowa . Nasi lotnicy mieli odwagę i hart ducha, które nie pozwoliły wahać się przed złożeniem ofiary z własnego życia. Ich poświęcenie stworzyło fundament wolnego kraju. Jesteśmy im winni szacunek wdzięczność i pamięć och prawości i waleczności. A także pamięć o ich umiejętnościach, dzięki którym legenda o polskich lotnikach trwa we wszystkich krajach, w których walczyli”, wskazał minister obrony Tomasz Siemoniak.

„Niech te sztandary inspirują wszystkich lotników do dalszej owocnej służby na rzecz Sił Powietrznych i naszej ojczyzny”, powiedział dowódca Sił Powietrznych.

Wśród osób przybyłych na apel pamięci był generał brygady pilot w stanie spoczynku Mirosław Hermaszewski. Treść apelu odczytał podpułkownik Artur Gałecki z Oddziału Wychowawczego Dowództwa Sił Powietrznych.

Ppłk Artur Goławski
Rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych

Zdjęcia z uroczystości na stronie Sił Powietrznych RP

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus