Przejdź do treści
Śmigłowiec TORP podczas akcji ratunkowych w Tatrach (fot. A. Górka, M. Rogus)
Źródło artykułu

Załoga śmigłowca TOPR na wysokich obrotach podczas sezonu letniego w pełni w Tatrach

Pogoda dopisuje, w związku z czym wielu turystów wyruszyło w góry. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od piątku udzielili pomocy 26 osobom. To był pracowity weekend.

7 lipca (piątek)

Około południa, śmigłowcem z Krzesanicy do zakopiańskiego szpitala przetransportowano młodego turystę z zachorowaniem wraz z jego opiekunem. Po południu natomiast, pomocy potrzebowała turystka, która doznała urazu kończyny dolnej na Progu Stawiarskim w Dolinie Roztoki. 
Ponadto samochodami przewieziono turystów z urazami kończyn z Doliny Jaworzynki, Murowańca oraz z Morskiego Oka.

8 lipca (sobota)

Śmigłowcem z Progu Czarnego Stawu Pod Rysami, do zakopiańskiego szpitala przewieziono turystkę z urazem kończyny dolnej. Do kolejnego wypadku doszło w okolicy Siklawy, skąd śmigłowcem do Zakopanego przetransportowano turystkę z zachorowaniem.

W godzinach popołudniowych pomocy potrzebował turysta, który po zejściu Żlebem Kulczyńskiego zsunął się po śniegach i spadł do Koziej Dolinki, doznając przy tym urazu kończyny dolnej. Ratownicy w noszach przetransportowali go do szpitala. W tym samym momencie u wylotu Żlebu Kulczyńskiego znalazło się kilku kolejnych turystów, którzy poprosili przebywających tam ratowników o pomoc. Ratownicy przy użyciu liny opuścili turystów pod śniegi.

Pod wieczór również o pomoc, poprosiła dwójka taterników, którzy wspinając się Drogą WHP 114 na Wschodniej Ścianie Kościelca, pomylili drogi i utknęli w trudnym terenie. 4 ratowników śmigłowcem przewieziono na wierzchołek Kościelca, skąd jednego z nich opuszczono na linie do taterników. Wszystkich z powrotem wciągnięto na wierzchołek Kościelca.
Ponadto samochodami do szpitala przewieziono turystów z okolicy Jaskini Mylnej, Murowańca oraz Nosalowej Przełęczy.

9 lipca (niedziela)

W godzinach porannych ratownicy Horská záchranná služba poprosili o pomoc załogę TOPRowskiego Sokoła. Dwóch czeskich taterników wspinając się Diretissimą Złotego Kopiniaka w Dolinie Kieżmarskiej również pomyliło drogę. Taternicy utknęli w trudnym terenie i nie byli w stanie wycofać się ze ściany. Ratownicy TOPRu śmigłowcem ewakuowali wspinaczy i przekazali ich ratownikom HZS na lądowisku przy Zielonym Stawie Kieżmarskim. 

Około południa ratownicy również przy użyciu śmigłowca przetransportowali turystę z raną głowy z okolicy Kamienia pod Rysami. 

Samochodem ewakuowano turystów z urazami i zachorowaniami z Morskiego Oka, Murowańca, Doliny Strążyskiej oraz Doliny Jaworzynki.

W Tatrach spory ruch turystyczny. Wakacje w pełni. Planując wyjścia w góry ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zachęcają do zapoznania się z prognozami pogody oraz warunkami na szlakach. Więcej inforrnacji jest dostępnych na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego www.tpn.pl/zwiedzaj 

Na zdjęciu głównym od lewej: Ewakuacja turystki z Progu Stawiarskiego (fot. A. Górka), Desant ratownika do pomocy turystom w Żlebie Kulczyńskiego (fot. A. Górka), Ewakuacja turysty z okolicy Kamienia pod Rysami (fot. M. Rogus)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony