Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zakończenie polskiej rotacji w sojuszniczej Misji Nadzoru Powietrznego w państwach bałtyckich

Pierwszego września 2010 roku zakończy się czteromiesięczny okres służby PKW ORLIK 3 na straży nieba państw bałtyckich.

Polscy żołnierze, którzy rozpoczęli swoją służbę 30 kwietna 2010 przekażą obowiązki amerykańskim lotnikom z 48. Skrzydła Lotnictwa Myśliwskiego (ang. 48th Fighter Wing). Uroczystość przekazania „symbolicznego klucza do nieba państw bałtyckich” pomiędzy Dowódcami PKW ORLIK 3 ppłk pil. Robertem KOZAKIEM i USA DET LTC Skip PRIBYL odbędzie się 01 września 2010 roku o godz. 10.00 czasu lokalnego na terenie QRA (ang. Quick Reaction Alert) w Bazie Litewskich Sił Powietrznych w Siauliai.

Zadanie wykonywane przez polskich pilotów i techników w czasie dwudziestej czwartej już zamiany NATOwskiej misji Air Policing związane było z zapewnieniem integralności przestrzeni powietrznej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają własnych statków powietrznych, które mogłyby ochraniać przestrzeń powietrzną. W związku z tym państwa te jeszcze przed przystąpieniem do Sojuszu w marcu 2004 roku wystąpiły do NATO o objecie ich przestrzeni powietrznej nadzorem sojuszniczym. 29 marca 2004 roku, w dniu przyjęcia państw bałtyckich do NATO, na lotnisku w Siauliai na Litwie wylądowały cztery belgijskie F-16. Od tego czasu już 14 krajów sojuszu, w tym trzykrotnie Polska, wystawiło kontyngenty lotnicze do Misji Nadzoru Powietrznego państw bałtyckich (ang. Balic Air Policing Mission).

Głównymi zadaniami wykonywanymi przez żołnierzy w ramach Misji Air Policing są m.in.: zapewnienie pomocy załogom statkom powietrznych znajdujących się w sytuacjach awaryjnych, zapewnienie ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich a także zapewnienie ochrony ludności i siłom zbrojnym.

W tym celu poszczególne kontyngenty utrzymują wydzielone siły i środki - parę dyżurną samolotów myśliwskich z personelem lotniczym
i technicznym w odpowiedniej gotowości bojowej.

Litwa jako państwo gospodarz (ang.Host Nation) zobowiązana jest na podstawie tzw. Porozumienia Technicznego (ang. Technical Agrement), umowy dwustronnej pomiędzy państwem wystawiającym kontyngent, a Republiką Litewską do: ochrony i obrony obszaru bazy lotniczej w tym miejsca stacjonowania kontyngentu lotniczego, zakwaterowania wszystkich żołnierzy wyznaczonych do realizacji zadań w państwach bałtyckich, dostarczenia materiałów pędnych i smarów, zabezpieczenia łączności telefonii komórkowej, transportu personelu na terenie Litwy, zapewnienia właściwego zabezpieczenia przeciwpożarowego, dostarczenia wsparcia medycznego.

Szczegóły tej umowy i poszczególne zobowiązania każdorazowo są uzgadniane przed rozpoczęciem misji.

Polska w 2010 roku już po raz trzeci wystawiła zmianę do Baltic Air Policing Mission. Po raz pierwszy PKW ORLIK, bo taką nazwę przyjęto dla polskiego kontyngentu lotniczego w państwach bałtyckich, strzegł nieba Litwy, Łotwy i Estonii od 01 stycznia 2006 do 31 marca 2006
i funkcjonował głównie na bazie jednostek z Mińska Mazowieckiego, 1.elt i 23.BLot. Polskim kontyngentem dowodził wówczas płk pil. Robert CIERNIAK. Doświadczenia z tej misji zostały wykorzystane w czasie organizacji przez malborskie jednostki 41.elt i 22.BLot PKW ORLIK 2. Dowódcą drugiego ORLIKA, który trwał od 15 marca do 30 czerwca 2008, był płk pil. Mariusz BIAJGO. Doświadczenia pierwszej i drugiej zmiany PKW ORLIK zostały wykorzystane przy tworzeniu struktury i szkoleniu obsady etatowej PKW ORLIK 3.


Skład kontyngentu określony Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 kwietnia 2010 roku o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego do realizacji misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Łotewskiej na nie więcej niż 100 osób stanowili:

piloci z 1. eskadry lotnictwa taktycznego (1. elt), personel techniczny wydzielony ze składu 23. Bazy Lotniczej (BLot) i 1. elt, personel nawigatorski wydzielony z 21., 22., 31., 32. Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania (ODN), personel zabezpieczenia logistycznego, łączności oraz administracyjno-sztabowy wydzielony z innych jednostek Sił Powietrznych oraz żołnierze ze składu ŻW i SKW.

Do realizacji postawionych zadań kontyngent dysponował czterema MiGami-29 z których dwa pozostawały w ciągłej gotowości do wylotu.

Na dowódcę PKW ORLIK 3 wyznaczono ppłk pil. Robert KOZAKA, który w kraju dowodzi 1. elt. W dniu 31 kwietnia 2010 roku Polacy przejęli odpowiedzialność za bałtyckie niebo od Francuzów. W czasie trwania misji polscy piloci wykonali około 160 lotów i wylatali w sumie około 210 godzin realizując głownie tzw. TANGO SCRAMBLE – misje treningowe.

Misja w państwach bałtyckich była także okazją do wspólnych treningów powietrznych z pilotami litewskimi, którzy dysponują szkolno-bojowymi samolotami L-39 Albatros. Wspólne loty umożliwiały doskonalenie umiejętności walki powietrznej oraz procedur wykrycia, przechwycenia
i identyfikacji samolotów naruszających przestrzeń powietrzną.

Oprócz wykonywania zadań mandatowych polscy żołnierze z PKW ORLIK 3 podjęli się realizacji przedsięwzięć z zakresu CIMIC (współpracy cywilno-wojskowej), w głównej mierze pomocy jednemu z okolicznych domów dziecka. Zadanie to było kontynuacją pomocy jaką nieśli również żołnierze poprzednich dwóch ORLIKÓW. Dom dziecka w miejscowości Pakruoje około 50 km od Siauliai został objęty pomocą polskich żołnierzy już w czasie pierwszej misji polskich lotników w 2006 roku. Żołnierze PKW ORLIK 3 z własnych środków pomogli w rozbudowie sieci komputerowej w nowym budynku placówki. Wychowankom domu dziecka podarowano także komputery oraz drobne upominki. Dzieci były również gośćmi w miejscu stacjonowania kontyngentu.

Innym wyrazem dobrej współpracy z mieszkańcami Litwy były częste wizyty młodzieży szkolnej, nauczycieli oraz pracowników różnych instytucji na terenie PKW, w czasie których zapoznawano ich z zadaniami misji Air Policing, jej historią oraz wykorzystywanym sprzętem.

Żołnierze PKW zapraszani byli również na lokalne uroczystości i obchody świąt państwowych. Polskie MiGi-29, na oficjalne zaproszenie władz, swoimi przelotami uświetniły przebieg świąt narodowych we wszystkich państwach bałtyckich, Litwie, Łotwie i Estonii.

Misja w państwach bałtyckich była okazją do wykorzystania doświadczeń zdobytych w czasie poprzednich misji polskich kontyngentów lotniczych poza granicami Polski, dwóch ORLIKÓW oraz komponentu

do zabezpieczenia funkcjonowania lotniska w Kabulu w Afganistanie (KAIA). Zdobyte doświadczenia pozwoliły na sprawne przygotowanie kontyngentu i skuteczną realizację postawionych zadań. Wyrazem jakości realizowanych zdań jest fakt wyróżnienia trzech żołnierzy PKW ORLIK 3 litewskimi medalami „Medal of Momento” przez Ministra Obrony Narodowej Litwy.

Polscy lotnicy kolejny raz na straży bałtyckiego nieba staną w 2012 roku.

kpt. Tomasz KORYTOWSKI
RZECZNIK PRASOWY PKW ORLIK 3

***
Uroczyste powitanie PKW Orlik 3 w 22. Bazie Lotniczej

Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich weźmie udział w uroczystym powitaniu żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego ORLIK 3. Powitanie odbędzie się na terenie lotniska 22. Bazy Lotniczej w Malborku 01 września 2010 r.

Planowany przebieg uroczystości:

Godz. 14.00 – 15.30:

  • powitanie oficjalnych delegacji;

  • lądowanie samolotów MIG-29;

  • złożenie meldunku Ministrowi Obrony Narodowej przez Dowódcę uroczystości (przegląd pododdziałów);

  • uroczyste przekazanie przez Dowódcę Operacyjnego SZ PKW ORLIK 3 w podporządkowanie Dowódcy Sił Powietrznych;

  • defilada pododdziałów wojskowych wraz z orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych;

  • pokaz statyczny MIG-29 wraz z uzbrojeniem;

  • briefing prasowy.




FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony