Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zajęcia studentów UWM w „Szkole Orląt” w Dęblinie

W czerwcu 2014 roku minęło 20 lat współpracy naukowo-dydaktycznej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Współpraca rozwinęła się głównie pomiędzy Katedrą Nawigacji Lotniczej Wydziału Lotnictwa (WSOSP) oraz Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa (UWM).

Wspólne badania naukowe koncentrują się na rozwiązywaniu problemów związanych z: eksploatacją urządzeń i systemów stanowiących wyposażenie statków powietrznych; wykorzystaniem techniki satelitarnej w nawigowaniu statkami powietrznymi i obiektami lądowymi; eksploatacją statków powietrznych na ziemi i w locie; wykorzystaniem przestrzeni powietrznej przez lotnictwo; wykorzystaniem uzbrojenia i sprzętu lotniczego na współczesnym polu walki.

W czasie wieloletniej, owocnej współpracy pomiędzy Uczelniami zrealizowano wiele wspólnych projektów i badań naukowych. Wykonane wspólnie badania i zebrane doświadczenia praktyczne były podstawą dla kilku przewodów doktorskich i habilitacyjnych, a także wielu prac magisterskich i inżynierskich. Doświadczenie pracowników naukowych UWM zostało także wykorzystane przez WSOSP podczas tworzenia kierunku „Nawigacja", który od 4 lat jest w ofercie edukacyjnej „Szkoły Orląt".

W tym roku wyjazd do Dęblina, pod opieką dr. inż. Adama Ciećko oraz dr. inż. Bartłomieja Oszczaka, odbył się w dniach 28-29 kwietnia br. Oprócz interesujących wykładów teoretycznych, studenci UWM mieli okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawych i przydatnych zajęciach praktycznych, prowadzonych przez wybitnych specjalistów WSOSP.

Była także możliwość zapoznania się z obiektami dydaktyczno–szkoleniowymi Uczelni, m.in. Akademickim Ośrodkiem Szkolenia Lotniczego, w którym studenci zostali szczegółowo zapoznani z unikalnymi w skali kraju symulatorami lotu samolotów: F-16, TS 11 Iskra, Orlik, Głuszec, Puszczyk, Bryza i Cessna; symulatorem sytuacji powietrznej RDS-15 (dla nawigatorów naprowadzania); symulatorem katapultowania z samolotu TS-11 "ISKRA" oraz symulatorem skoków spadochronowych. Zwiedzono także Ośrodek Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego, którym znajduje się jeden z dwóch w Polsce symulatorów wieży kontroli lotów.

Podczas pobytu w Dęblinie studenci zapoznali się także z obiektami lotniska w Dęblinie m.in. wieżą kontroli lotów oraz stacją meteorologiczną. Niewątpliwą atrakcją zajęć w Szkole Orląt była wizyta w Centrum Szkolenia Inżynieryjno–Lotniczego oraz w Muzeum, w których zgromadzono wszystkie podstawowe statki powietrzne będące w służbie Sił Powietrznych RP. Każdy ze studentów miał okazję zasiąść za sterami MIG-a 29, SU-22 czy TS 11 Iskra i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nowością była możliwość zobaczenia z bliska samolotu F-16, który w Centrum jest zaledwie od kilkunastu miesięcy.

Jak co roku, pomimo napiętego programu wizyty, studenci wrócili z zajęć zadowoleni, z nowymi doświadczeniami i praktyczną wiedzą zdobytą podczas owocnego wyjazdu.

płk nawig. dr Grzegorz Rosłan
dr inż. Adama Ciećko

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony