Przejdź do treści
SAVE THE EARTH
Źródło artykułu

XV Międzynarodowe Biennale Krajobrazu – wystawa pokonkursowa

Zapraszamy Was na MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KRAJOBRAZU, który startuje już dziś w Kielcach. Piszemy o tym dlatego, że wśród nagrodzonych w konkursie fotograficznym, znalazł się „fotograf na skrzydłach”, czyli Andrzej Gontarz.

Swoje prace, autor publikuje również na facebook’owej stronie: Andrzej Gontarz - świat widziany z paralotni. Zobaczcie sami, bo komentarz do tych prac jest zupełnie zbędny

fot. Andrzej Gontarz

***
19 października – wzorem wielu miast organizujących wielkie przeglądy fotografii – Kielce staną się na kilka dni fotograficzną stolicą świata.

Mieszkańcy miasta i wszyscy odwiedzający Kielce w dniach 19-20 października będą mogli w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Krajobrazowej >S-ave the e-art-h< obejrzeć szereg znakomitych wystaw i porozmawiać z ich uczestnikami.

W piątek, o godz. 17 zapraszamy na wernisaż i spotkanie z autorami wystawy „Ziemia po kielecku” prezentującej wielkoformatowe portrety współczesnego krajobrazu, wykonane przez 35 autorów z całej Polski.

Również w piątek, o godzinie 18.30 Galeria Sztuki Współczesnej Winda zaprasza na wystawę „Jan Szul i Goście”, będącą artystycznym dialogiem między medium fotografii i malarstwa. Tematem dialogu są rytmy i przemiany krajobrazu.

W sobotę , o godzinie 17, Muzeum Dialogu Kultur zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród laureatom XV Międzynarodowego Biennale Krajobrazu.

Wystawa jest swoistym raportem o stanie współczesnego krajobrazu i zmianach w sposobach jego obrazowania. Wśród uczestników wystawy odnajdziemy wiele znakomitych nazwisk związanych z fotografią krajobrazową.

Wystawie towarzyszyć będą: multimedialna prezentacja „Dialog kultur i religii” oraz w podcieniach Kamienicy pod Trzema Herbami wystawa plenerowa „Polskie drogi .Lata 60., 70. i 80.”

Również w sobotę, o godz. 15, Politechnika Świętokrzyska zaprasza na wernisaż wystawy poplenerowej „XXV ART-EKO: Kraina żelaza i skał”.

Na wszystkie imprezy wstęp wolny!

Festiwal odbywa się w ramach programu twórczego Ziemia po kielecku. Kuratorem programu jest Paweł Opaliński, członek Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików.

Szczegółowy program:
19 października, piątek
Godzina 17.00
Międzynarodowe Centrum Kultur: Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga, ul.Żeromskiego 12 - wystawa Fotografii
Ziemia po Kielecku

Godzina 18.30
Galeria Sztuki Współczesnej Winda: Kieleckie Centrum Kultury pl. Moniuszki 2B - wystawa plastyczno – fotograficzna
Jan Szul – Malarstwo i goście

20 października, sobota
Godzina 15.00
Budynek Energis Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego 7) - wystawa poplenerowa
XXV ART- EKO: Kraina żelaza i skał

Godzina. 17.00
Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3 - wernisaż i wręczenie nagród
XV Międzynarodowego Biennale Krajobrazu S-AVE THE E-ART-H

Wystawie towarzyszy multimedialna prezentacja: „Dialog kultur i religii. Judaizm, prawosławie, katolicyzm” oraz w podcieniach Kamienicy pod Trzema Herbami – wystawa plenerowa „Polskie drogi. Lata 60., 70. i 80”.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KRAJOBRAZU ZAPRASZA!

Mapa festiwalu:

Od 20 października Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach prezentować będzie pokonkursową wystawę XV Międzynarodowego Biennale Krajobrazu. Do wystawy zakwalifikowano 99 prac 65 autorów. Wystawa jest jednym z najważniejszych wydarzeń Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Krajobrazowej >S-ave the e-art-h<, organizowanego w ramach programu twórczego „Ziemia po kielecku”.

Klasyczne tematy sztuki skłaniają wielu autorów do klasycznego myślenia o nich. Krajobraz, jeden z tych najmocniej osadzonych w klasyce, bazował od zawsze na urokliwości tworów natury i oświetleniu, które tą urokliwość podkreślało. W ostatnich dziesięcioleciach większość rodzaju ludzkiego przeniosła się do miejsc o mniej naturalnym charakterze. Obok oglądanych od zawsze przestrzeni górskich, nadmorskich, nizinnych i nadrzecznych pojawiły się jako obrazy codzienne pejzaże miejskie agresywnie zaznaczające swoje istnienie. Ślady obecności efektów ludzkiego działania są dzisiaj wszędzie, nawet w dzikich ostępach. Te zmiany w otaczającej ikonosferze wyraźnie wpływają na aktualną fotografię krajobrazu. Nawet myśląc o klasycznych kadrach, opartych o ład estetyczny odnaleziony w rozległym krajobrazie, istotną ich częścią są obiekty dodane przez człowieka do czystej natury. Nie sposób ich uniknąć tak są wszechobecne.

Co na to fotografowie? Czy szybkie i wizualnie rzucające się w oczy przemiany krajobrazu skutkują nowym myśleniem o kadrze, nową kompozycją, nową estetyką, nowym ujmowaniem klasycznego tematu? Nic z tych rzeczy. Krajobraz uspokaja nawet jak są w nim wtręty współczesnej cywilizacji technicznej. Działał tak od zawsze i nawet gdy do zachwytów nad pięknem doszło myślenie dokumentalne, związane z zastanawianiem się co człowiek czyni z krajobrazem, to okazało się że i ci nowi autorzy posługują się podobnymi wizjami jak ich ojcowie i dziadkowie. Nie ma buntu, jest ciągłość i kojące poszukiwanie ładu, i co ciekawe da się go znaleźć wszędzie co udowodnili autorzy tegorocznego Biennale Krajobrazu. Porządek kompozycyjny dominuje także w kadrach odnoszących się do krajobrazów wielkomiejskich czy kadrów z nachalnie wpychającymi się obiektami wstawianymi przez ludzi w pejzaż prowincji. Zbiór zdjęć tworzących pokonkursową wystawę skłania do refleksji nad ekspansją człowieka w przestrzeń natury, nad dodawaniem do niej elementów ułatwiających egzystencję i czyniących życie przyjemniejszym. Ale natura ciągle trwa, znosi nas ze spokojem, choć czasem tupnie nogą karcąc nas powodzią czy trąbą powietrzną.

Andrzej Zygmuntowicz
Przewodniczący Rady Artystycznej ZPAF

XV Międzynarodowe Biennale Krajobrazu
Muzeum Dialogu Kultur,
Rynek 3 , Kielce
Wernisaż 19 października, godz. 17.00
 

Na koniec - jeszcze jedna próbka twórczości laureta drugiego miejsca (Andrzeja Gontarza):

Więcej na na facebook’owej stronie: Andrzej Gontarz - świat widziany z paralotni

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony