Przejdź do treści
Źródło artykułu

XV Festiwal Modelarski w Jaworznie

Prezydent Miasta Jaworzna, Muzeum Miasta Jaworzno, Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich, Modelarnia Lotnicza w Jaworznie, MCKiS Jaworzno oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Jaworznie zapraszają na XV Festiwal Modelarski Jaworzno, który odbędzie się w dniach 7–8 września 2024 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie, przy ul. Grunwaldzkiej 80.

Celem Festiwalu jest promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego, popularyzowanie modelarstwa wśród mieszkańców regionu, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży oraz wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku.

Tradycyjnie odbędzie się konkurs modeli kartonowych i plastikowych o Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna. Będzie tradycyjnie giełda i wiele innych atrakcji.

Festiwal Modelarski w Jaworznie ma charakter konkursu-wystawy. Jest imprezą otwartą i mogą w nim uczestniczyć modelarze indywidualni i zrzeszeni. Uczestnik zawodów może zgłosić sześć modeli w każdej klasie. Dokumentacja modelarska nie jest wymagana. Zgłoszony model może być jednak zaopatrzony w dokumentację, którą mogą stanowić: instrukcja budowy i malowania zawarta w zestawie lub dodatkowe materiały dokumentujące wykonane w modelu zmiany, przeróbki itp. Posłuży ona w wypadku kwestii dyskusyjnych oraz do oceny w klasie otwartej.

Na tegorocznej edycji Festiwalu Modelarskiego Jaworzno będzie można dodatkowo zaprezentować modele w trzech kategoriach specjalnych:

  • PLL LOT 1929-2024 – do tej kategorii można zgłaszać modele kartonowe i plastikowe sprzętu (nie tylko samolotów) używanych przez PLL LOT. Utworzone 29 grudnia 1928 roku a rozpoczynające swoją działalność z dniem 1 stycznia 1929 roku Linie Lotnicze LOT sp. z o.o. powstałe z połączenia linii prywatnych Aerolot i Aero jako PLL LOT działają już 95 lat i są jedną z najstarszych linii lotniczych na świecie. Nawiązując do tej rocznicy pierwszą kategorią specjalną będzie.
  • Challenge 1929–1934 – w tej kategorii można zgłaszać modele kartonowe i plastikowe wszystkich samolotów biorących udział w zawodach Challenge w latach 1929–1934. 28 sierpnia 1934 roku rozpoczęły się w Warszawie Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych Challenge na których to triumfowały polskie załogi i polskie samoloty. Jak się okazało były to czwarte i ostatnie zawody z tego cyklu przed wybuchem II wojny światowej.
  • General Dynamics F-16 1974–2024 – w tej kategorii można zgłaszać modele kartonowe i plastikowe samolotu F-16 we wszystkich wersjach, odmianach, modyfikacjach i malowania. Wszystkich Państw w których użytkowaniu samolot ten się znajduje bądź znajdował. Gdy 2 lutego 1974 roku dokonano oblotu YF-16 chyba nawet najwięksi optymiści nie wróżyli tej maszynie takiej kariery. Jest na wyposażeniu sił lotniczych w 25 państwach od 2006 roku również naszych sił powietrznych. I jak na pięćdziesięciolatka trzyma się doskonale.

We wszystkich klasach konkurs rozegrany zostanie w grupach wiekowych:
– młodzik (zawodnicy do 13 lat),
– junior (zawodnicy od 13 do 18 lat),
– senior (zawodnicy powyżej lat 18).

Opłaty startowe kształtują się następująco: młodzik – gratis, junior – 10 zł, senior – 20 zł.

W każdej kategorii przyznane zostaną wyróżnienia i okolicznościowe dyplomy. Dodatkowo zostaną wręczone nagrody specjalne, a wśród nich: Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna – za najładniejszy model konkursu, Puchar Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich – za najlepiej wykonany model samolotu Polskiej Konstrukcji, Nagroda im. Karola Pniaka – za najlepiej wykonany model samolotu na którym latali, walczyli Polacy, Puchar "PER ASPERA AD ASTRA" oraz wiele innych.

Modele na konkurs można rejestrować tylko in-line do 6 września 2024 r. do godz. 20:00 na stronie: https://www.sielata.com.pl

Program Konkursu – Wystawy:

7 września 2024 r. (sobota)
9:00-14:00 – przyjmowanie modeli i giełda modelarska,
14:00-18:00 – otwarcie zawodów zwiedzanie ekspozycji,
15:00 – odprawa sędziów,
15:30 – sędziowie rozpoczynają ocenę modeli zgłoszonych do konkursu,

8 września 2024 r. (niedziela)
9:00-13:00 – wystawa pokonkursowa, giełda modelarska, imprezy towarzyszące,
14:00 – ogłoszenie wyników konkursu, uroczyste zakończenie festiwalu,
ok. 15:30 – wydawanie modeli.

Więcej szczegółowych informacji na stronie: https://kartonwork.pl oraz https://www.facebook.com/FestiwalModelarski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony