Przejdź do treści
Współpraca Polsko-Amerykańska w Dziedzinie Lotnictwa od 1917 roku (fot. American Corner Radom)
Źródło artykułu

Wystawa "Współpraca Polsko-Amerykańska w Dziedzinie Lotnictwa od 1917 roku"

Od 19 kwietnia 2024 roku, w Galerii Klubu Łaźnia przy ul. Traugutta 31/33 w Radomiu, można oglądać wystawę pt. "Współpraca Polsko-Amerykańska w Dziedzinie Lotnictwa od 1917 roku" zorganizowaną ze zbiorów Mirosława Borowskiego przez American Corner Radom oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerię "Łaźnia".

Wystawa przybliża nie tylko historię walk o niepodległość Polski oraz udział amerykańskich pilotów w bitwach podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, ale również opowie o wspólnych wysiłkach na niwie sportowej w okresie międzywojennym. Nie zabraknie także prezentacji losów polskich i amerykańskich pilotów podczas II wojny światowej, włączając w to nieocenioną pomoc dla walczącej Warszawy.

Po przyjęciu Polski do NATO, współpraca lotnicza między naszymi krajami rozkwitła, co zostanie obrazowo przedstawione na kolejnych planszach ekspozycji. Ponadto, będziemy mieli zobaczyć liczne eksponaty, takie jak amerykańskie odznaczenia wojskowe z różnych okresów, współczesne oznaki i odznaki noszone przez żołnierzy amerykańskich, czy symbole związane z integracją Polski z NATO.

Nie lada atrakcją jest również fabularyzowany dokument, przedstawiający historię awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca "Lady from Hell" w Radomiu. Losy tych pilotów splatają się z lokalną historią, dodając jeszcze większego uroku tej niezwykłej ekspozycji.

Serdecznie zapraszamy na tę fascynującą podróż przez przeszłość i teraźniejszość, która ukaże nam siłę i znaczenie współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie lotnictwa.

Mirosław Borowski, urodzony w 1946 roku, emerytowany żołnierz zawodowy (w latach 1962-1989 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana). Zaangażowany społecznik, pasjonat historii, kolekcjoner, przewodnik. społeczny opiekun zabytków, strażnik przyrody, propagator historii i tradycji narodowej. Wysoce zasłużony dla kultury i nauki. Współorganizator i propagator idei Polskiego Czerwonego Krzyża oraz ruchu honorowych dawców krwi.

Wystawę można oglądać do 10 maja br.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony