Wystawa modeli redukcyjnych w KBP w Krośnie

Wystawa modeli redukcyjnych w KBP w Krośnie (fot. UM Krosno)

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie prezentowana jest wystawa modeli redukcyjnych zorganizowana przez Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych – "Galicja" z Krosna.

Swoje prace prezentują członkowie Stowarzyszenia: Bogusław Kędzior (prezes Stowarzyszenia), Artur Kopeć, Przemysław Janczewski, Michał Sas, Zbigniew Sobolewski, Paweł Janas i Wojciech Wieczorek. Otwarcie wystawy odbyło się 11 września 2019 r.

Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych „Galicja” to grupa pasjonatów modelarstwa redukcyjnego, należy do niej kilkanaście osób. Członkowie grupy uczestniczą w imprezach modelarskich – zarówno w kraju, jak i za granicą. Na swoim koncie mają szereg nagród i wyróżnień zdobytych w czasie wielu konkursów i wystaw modelarskich organizowanych w Polsce i na Słowacji.


(fot. UM Krosno)

Działania grupy mają na celu: popularyzowanie modelarstwa wśród mieszkańców Krosna i okolic (szczególnie wśród dzieci i młodzieży), zachęcanie do aktywnej formy spędzania wolnego czasu, wzbudzanie zainteresowań nauką, techniką i historią oraz rozwijanie talentów, a także promowanie twórczości dziecięcej i młodzieżowej. Od 2013 r. grupa organizuje w Krośnie cykliczne spotkania: wystawę połączoną z konkursem dla dzieci i młodzieży.

Przez kilka lat grupa współpracowała z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie, gdzie organizowała wystawy i konkursy modelarskie. W tym roku (w listopadzie) impreza modelarska odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Również Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie współpracuje ze Stowarzyszeniem „Galicja”. Od dwóch lat w Oddziale dla Dzieci odbywają się warsztaty modelarskie dla dzieci i młodzieży. Prowadzi je Paweł Janas, członek Stowarzyszenia.


(fot. UM Krosno)

Na wystawie w Saloniku Artystycznym KBP w Krośnie pokazywanych jest ok. 250 statycznych modeli redukcyjnych w różnych skalach (1:35, 1:48, 1:72, 1:144), wykonanych głównie z plastiku. Prezentowany jest sprzęt militarny (samoloty, czołgi, okręty, broń pancerna, figurki żołnierzy), ale także samoloty pasażerskie i samochody wyścigowe.

Jak mówili podczas otwarcia wystawy członkowie Stowarzyszenia „Galicja”, modelarstwem „zarazili się” jeszcze w dzieciństwie. Pasja pozostała w dorosłym życiu. Teraz poświęcają jej każdą wolną chwilę, choć to kosztowne i wymagające hobby, ale sprawia wiele radości (…).

Wystawa modeli redukcyjnych czynna będzie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w Krośnie do 31 października 2019 r.

Joanna Łach

Źródło: UM Krosna
comments powered by Disqus