Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wystawa filatelistyczna pt. "Lotnictwo i kosmos. Podróż w przestrzeń"

Polski Związek Filatelistów Zarząd Okręgu w Rzeszowie razem z Politechniką Rzeszowską organizuje wystawę filatelistyczną pt. "Lotnictwo i kosmos. Podróż w przestrzeń", która odbędzie się w dniach 11-15.09.2023 r. w budynku Politechniki Rzeszowskiej.

W ramach wystawy na znaczkach, całościach i innych dokumentach pocztowych zostanie przedstawiona  historia lotnictwa polskiego z uwzględnieniem COP w Polsce i zakładów lotniczych WSK w Rzeszowie i PZL w Mielcu, jak również historia podboju kosmosu – misje Apollo, Sojuz, Apollo-Sojuz i misje wahadłowców. Na wystawie będą pokazane  po raz pierwszy w Polsce oryginalne i unikatowe autografy astronautów – m.in. Neila Armstronga, Edwina Buzz Aldrina i Michaela Collinsa z misji Apollo. Blisko 30 autografów astronautów z USA, ZSRR i innych krajów.

Wydarzenie polega na organizacji wystawy filatelistycznej w postaci pokazu, w ramach którego na ekranach-ekspozytorach umieszczone będą walory filatelistyczne.

Wystawa ma charakter otwarty o zasięgu krajowym. Wystawa filatelistyczna skierowana jest do filatelistów z całej Polski oraz do wszystkich zainteresowanych osób. Wystawa będzie odwiedzana przez grupy szkolne i inne podmioty oświatowe i kulturalne oraz indywidualnie przez wszystkich zainteresowanych.

Jednocześnie w dniu 12.09.2023 r. zostanie zorganizowana tzw. Specjalna Poczta Samolotowa na terenie OKL Politechniki Rzeszowskiej. Przesyłki muszą być dostarczone do dnia 9.09.2023 roku do Urzędu Pocztowego Rzeszów 1, z dopiskiem na kopercie: "Samolotowa Poczta Specjalna". Przesyłki zostaną opatrzone datownikiem okolicznościowym z datą 12.09.2023 z hasłem: "Lotnictwo i kosmos. Podróż w przestrzeń". Przewiezione zostaną samolotem Socata TB-9 Tampico przez pilotów OKL Politechniki Rzeszowskiej: A. Rzucidło i K. Grabek. Więcej TUTAJ.

Wystawa filatelistyczna organizowana jest w ramach obchodów 60-lecia Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej w 2023 roku.

W ramach wystawy wydana zostanie kartka pocztowa z datownikiem okolicznościowym. Planowany jest również wydruk Katalogu wystawy – książki, w której będzie opis wystawy z artykułami dot. lotnictwa w filatelistyce.

Więcej na temat wydarzenia na profilu facebookowym Okręg Rzeszowski PZF oraz na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony