Przejdź do treści
ULC
Źródło artykułu

Współpraca cywilno - wojskowa ULC z Siłami Powietrznymi RP

W dniach od 23 do 24 maja 2013 roku w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie odbyło się szkolenie metodyczne dowódców Grup Naziemnego Poszukiwania z wydzielonych jednostek Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej . W szkoleniu uczestniczył przedstawiciel Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
W ramach współpracy cywilno-wojskowej, na zaproszenie Szefa Sztabu Dowództwa Sił Powietrznych, w szkoleniu uczestniczył przedstawiciel Departamentu Żeglugi Powietrznej, który podczas prelekcji przedstawił organizację i zasady funkcjonowania międzynarodowego systemu Cospas-Sarsat oraz zapoznał uczestników szkolenia z zasadami wykorzystywania danych otrzymanych z systemu Cospas-Sarsat do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczej na obszarze lądowym.

29 listopada 1979 r. w Leningradzie (obecnie Petersburg) Francja, Kanada, ZSRR i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie o współpracy, ratyfikowane następnie w 1980 roku. Na mocy porozumienia rozpoczęła się integracja narodowych systemów w jeden, międzynarodowy system Cospas-Sarsat, umożliwiający bardziej efektywne wspomaganie służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego poprzez wykorzystywanie wszystkich aktywnych satelitów do odbioru sygnałów niebezpieczeństwa, wysyłanych na częstotliwości 406MHz.

Obecnie w Programie Cospas-Sarsat zrzeszone są 43 państwa członkowskie, w tym:

  • 4 państwa założycielskie: Francja, Kanada, Rosja, Stany Zjednoczone;

  • 26 „service provider’ów” systemów naziemnych;

  • 11 państw użytkowników;

  • 2 organizacje współpracujące: ITDC Tajwan i Hong Kong Marine Department.

W dniu 31 maja 2005 roku w Warszawie Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, upoważniony Uchwałą Rady Ministrów Nr 107/2005 z dnia 25 kwietnia 2005 r., podpisał Notę o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Programu Międzynarodowego COSPAS-SARSAT jako Państwo Użytkownik (Monitor Polski z 2006 r. Nr 13, poz. 171). Nota weszła w życie 16 września 2005 roku. Zgodnie z punktem 4.2. Noty Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego realizuje zadania Polski wynikające z przystąpienia do Programu.

Więcej informacji o Międzynarodowym Programie Cospas-Sarsat można znaleźć na stronie internetowej ULC.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony