World Space Week Wrocław

World Space Week Wrocław (fot. Hubert Śliwa)

World Space Week to coroczne wydarzenie o charakterze międzynarodowym, mające na celu popularyzację wiedzy na temat osiągnięć ludzkości w obszarze eksploracji kosmosu. Zapoczątkowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w roku 1999 doczekało się pierwszej polskiej edycji w roku 2017. Dwa dni warsztatów, pokazów oraz prelekcji w ramach konferencji popularnonaukowej przyciągnęło ponad 1500 osób z Wrocławia i okolic.

Głównym organizatorem World Space Week we Wrocławiu jest utworzone do tego celu Stowarzyszenie WroSpace, które zrzesza wyłącznie wolontariuszy realizujących to wyjątkowe zadanie. Pozostali organizatorzy to Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Liceum Ogólnokształcące nr XVII we Wrocławiu, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu oraz Klub krótkofalowców SP6ZWR.

Impreza uzyskała Patronat Honorowy: Polskiej Agencji Kosmicznej, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Politechniki Wrocławskiej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, ESERO PL oraz Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie wspiera długa lista partnerów. Impreza współfinansowana jest przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Patronat medialny sprawują: radio RAM, TV STYK, Urania, Kosmonauta.net, Astronomia, AstroNet, Astro Serwis oraz We Need More Space.

W bieżącym roku impreza odbędzie się w dniach 5-7 października 2018 r. World Space Week Wrocław 2018 to m.in. konferencja popularnonaukowa (7.10.2018 r.), kosmiczne i astronomiczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych (6.10.2018 r.), kosmiczna galeria sztuki, pokazy łazików, VR, filmów, misja balonu stratosferycznego (7.10.2018 r.), kosmiczna gra miejska (5.10.2018 r.), szkolenie dla nauczycieli (listopad 2018 r) oraz konkurs dla dzieci szkolnych (październik-grudzień).

W niedzielę, 7 października około godziny 12.00 podczas przerwy w konferencji popularno-naukowej wystartuje misja balonu stratosferycznego. Balon wyniesie na wysokość około 30 kilometrów kapsułę wyposażoną w zestaw nadajników lokalizacyjnych, z których jeden zostanie zbudowany podczas sobotnich warsztatów. Dodatkowo, w kapsule zostaną wysłane kamery, które zarejestrują przebieg lotu i wykonają zdjęcia. Krótkofalowcy z wrocławskiego klubu krótkofalowców SP6ZWR, którzy przygotowują całą misję, wyposażą kapsułę w nadajnik SSTV, który podczas lotu będzie nadawał zdjęcia na częstotliwości 144.500MHz. Podjęta też zostanie próba transmisji obrazu "na żywo" podczas lotu.

W tym roku szczególny nacisk kładziemy na promocję firm z sektora kosmicznego, tak aby wszyscy uczestnicy, a w zwłaszcza młodzież poznała perspektywy pracy w tej branży, a sami przedsiębiorcy mieli okazję do poznania potencjału oraz do kontaktu z przyszłymi pracownikami.

Oprócz prezentacji na stoiskach targowych firmy oraz młodzi naukowcy będą mogli przedstawić swoje dokonania podczas krótkich prelekcji w dedykowanej dla nich sali konferencyjnej, jak również wziąć udział w debacie na temat kondycji i przyszłości sektora. Nie zabraknie także akcentów związanych ze 100-leciem Niepodległości Polski. Prelegenci konferencji popularnonaukowej to m.in. dr Tomasz Rożek (Sonda 2), dr Anna Fogtman (ESA) czy Astrofaza. Dokładny harmonogram imprezy oraz harmonogram sekcji biznesowej prezentujemy dostępny jest TUTAJ.

W ostatnich dniach udział w imprezie potwierdziło też Naukowe Koło Astronomiczne z Wojskowej Akademii Lotniczej w Dęblinie, które będzie prowadziło zajęcia w sobotę, a także zaprezentuje się w sekcji biznesowej.

Autorem tegorocznego plakatu jest (jak w roku ubiegłym) utalentowany 7-latek, Hubert Śliwa. Na plakacie widoczna jest Hala Stulecia oraz planety krążące po orbitach.

Na stronie www.worldspaceweek.pl/podsumowanie2017/ można zobaczyć relację z poprzedniego roku. Darmowe bilety na konferencję popularnonaukową, warsztaty, grę miejską, a także informacje o tegorocznych prelegentach oraz wszelkie szczegóły imprezy dostępne są na stronie www.worldspaceweek.pl oraz na portalu Facebook: www.facebook.com/wswwroclaw/

Źródło: Stowarzyszenie WroSpace
comments powered by Disqus