Wizyta personelu RAF

Siły Powietrzne

W ramach współpracy międzynarodowej wizytę w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego odbył personel Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii z bazy lotniczej w Northolt.

Celem wizyty było zapoznanie z aktualną strukturą, wyposażeniem i zadaniami grup lotniczych stacjonujących w Siemirowicach i Darłowie oraz omówienie dalszej współpracy jednostek.

Na zaproszenie dowódcy 44. Bazy Lotnictwa Morskiego kmdr pil. Jarosława Andrychowskiego delegacja personelu Royal Air Force (RAF) z bazy w Northolt przebywała z roboczą wizytą na lotniskach w Siemirowicach i Darłowie. Do Siemirowic goście przylecieli w niedzielę, 23 października, na pokładzie samolotu HS125 z 32. (The Royal) Squadron stacjonującego w Northolt.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z personelem lotniczym 44. Bazy oraz zapoznania z wyposażeniem i specyfiką zadań wykonywanych przez Grupę Lotniczą stacjonującą na lotnisku w Siemirowicach. W poniedziałek, delegacja z Wielkiej Brytanii udała się na pokładzie samolotu Bryza na spotkanie z personelem Grupy Lotniczej w Darłowie. Po zapoznaniu z wyposażeniem i zadaniami grupy, dowódca bazy RAF Gp Capt Tim O'Brien odbył lot zapoznawczy na pokładzie śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R. W drugim dniu wizyty, po przebazowaniu HS125 z Siemirowic na lotnisko w Gdyni Babich Dołach, delegacja udała się do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku gdzie dowódca bazy RAF odbył kolejny lot zapoznawczy, tym razem na pokładzie samolotu MiG-29. Dzisiaj, przed wylotem do Northolt, goście spotkają się z dowódcą Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Tadeuszem Drybczewskim.

***

Wzajemna współpraca siemirowickich lotników z jednostkami RAF stacjonującymi w Northolt ma już wieloletnią historię. Rozformowana pod koniec ubiegłego roku 30. Kaszubska Eskadra Lotnicza była kontynuatorką tradycji lotników morskich z 304. Dywizjonu Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego. Northolt to historyczna baza polskich lotników z okresu II wojny światowej. Na tym lotnisku stacjonowały samoloty 302. i 303. Dywizjonu. Przed bramą Bazy znajduje się Spitfire z biało-czerwoną szachownicą i napisem „POLAND". W Northolt znajduje się również pomnik upamiętniający Poległych Lotników Polskich oraz historyczna mesa poświęcona lotnikom polskich dywizjonów myśliwskich.

kmdr ppor. Czesław Cichy

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus