Przejdź do treści
EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, fot. Sebastian Elijasz
Źródło artykułu

Wiadomo, gdzie powstanie stała baza LPR na Pomorzu Środkowym

Jak poinformował portal Szczecin.tvp.pl, stała baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na Pomorzu Środkowym poznała lokalizację. To teren byłej strzelnicy wojskowej pod Koszalinem. Do tej pory medikopter stacjonował na lotnisku w Zegrzu Pomorskim tylko w sezonie. To ważna inwestycja dla całego regionu.

Błyskawicznie dotrze tam, gdzie nie dotrze człowiek i nie dojedzie karetka. Gdy zagrożone jest ludzkie życie, liczy się dosłownie każda sekunda.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest to bardzo duże wsparcie dla dysponentów, zespołów ratownictwa medycznego, które tutaj stacjonują w tym regionie. Jest to taka podniebna karetka – wyjaśnia Dariusz Musyt, koordynator Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, Filia w Koszalinie.

Helikopter ratowniczy od 2004 roku, z przerwami, stacjonuje na lotnisku w Zegrzu Pomorskim. Tylko w tym roku załoga medikoptera interweniowała aż 154 razy. Między innymi z tego powodu podjęto decyzję, że śmigłowiec dyżurował będzie tu na stałe. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie na terenie byłej strzelnicy wojskowej, przy drodze wojewódzkiej 206 Koszalin-Polanów.

Jest wiele szczególnych wymogów związanych z powstaniem bazy, z lądowaniem helikopterów, z podejściem do lądowania, z kwestią także migracji wszelkiego ptactwa nad Pomorzem Środkowym. W związku z tym znalezienie takiej lokalizacji to nie było łatwe zadanie – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Będzie to 23. taka baza w kraju i pierwsza na Pomorzu Środkowym. To przede wszystkim ważna inwestycja dla mieszkańców, bo śmigłowiec nie będzie musiał dolatywać z innych rejonów Polski; będzie do dyspozycji na miejscu.

Dla mieszkańców Koszalina, dla powiatu koszalińskiego i innych powiatów jest to bardzo dobra wiadomość – zaznaczył starosta powiatu koszalińskiego Marian Hemranowicz.

Najbliższe śmigłowce stacjonują w Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku.

Jeżeli chodzi o ten region, myśli skomunikowanie tego regionu poprzez "S-ki". Jeśli są "S-ki", jest wzmożony ruch, to mamy tu zapotrzebowanie właśnie na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – stwierdził wiceprzewodniczący Koszalińskiej Rady Miejskiej Artur Wiśniewski, PiS.

Obecnie przygotowywana jest dokumentacja, po której nastąpi rozpisanie przetargu. Ministerstwo Zdrowia zabezpieczyło środki na budowę. Inwestycja znacząco podwyższy standard opieki medycznej na Pomorzu Środkowym.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie jest jedynym szpitalem, który operuje w tej byłej części województwa koszalińskiego. Ma w swoim zasięgu około 600 tysięcy pacjentów i to jest niesłychanie ważne, aby można było w krytycznych momentach w ciągu całego roku dotrzeć do tego szpitala w sposób szybki i bezpieczny – podkreślił sekretarz miasta Koszalina Tomasz Czuczak.

Otwarcie bazy zaplanowano na 2025 rok.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony