Wesprzyj projekt "Odlot Gniadego"

GM-1 ”Gniady” na płycie lotniska - widok z tyłu z ukosa (fot. kadr z filmu na Facebooku)

Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej od kilku lat jest właścicielem wyjątkowego specjalistycznego samolotu holowniczego GM-1 ”Gniady”. Samolot w latach 1988-1989 zaprojektował mgr inż. Edward Margański, a pomysłodawcą samolotu grupa związana z firmą Aviata. Wyprodukowano tylko dwa egzemplarze.

Samolot przeznaczony był do holowania szybowców. Gniady miał się, na tamte czasy, charakteryzować wyjątkowo dużą prędkością wznoszenia i możliwością stromego schodzenia, bez niebezpieczeństwa przechłodzenia silnika pracującego na małych obrotach dzięki żaluzjowym zasłonkom wlotu powietrza.

Samolot ten do sierpnia 2006 roku był regularnie eksploatowany, wylatał ponad 800 godzin, po czym odstawiono go gdzieś w kąt warszawskiego aeroklubu, gdzie po po latach został zdekompletowany.

Uratowali tę historię polskiego przemysłu lotniczego członkowie zarządu Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej. Samolot w częściach przywieziono na lotnisko do Piotrkowa Trybunalskiego.

Dziś po latach starań i mozolnej pracy aeroklubowych mechaników chcemy, aby ten polski samolot ponownie wzniósł się w niebo, holując za sobą jeden z naszych szybowców. Płatowiec i silnik są już gotowe do lotu, brakuje nam jeszcze odpowiednio wyprofilowanej kabinki pilota, by wiatr nie urwał mu głowy – mówi Marcin Pampuch, Zastępca Dyrektora Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.

Zobaczcie film z prób silnikowych Gniadego – pełen odlot – (LINK)


GM-1 ”Gniady” na płycie lotniska podczas uruchomienia silnika (fot. kadr z filmu na Facebooku)

Włożyliśmy już ten projekt sporo aeroklubowych pieniędzy, a jak wiecie aerokluby nie są dotowanymi przez państwo ośrodkami szkolenia młodych pilotów. W tych trudnych czasach chcemy pamiętać o polskiej historii lotnictwa – opowiada Marcin Pampuch.

Pomóżcie nam wysłać Gniadego w niebo, pomóżcie sfinansować budowę profesjonalnej kabiny – apeluje o wsparcie projektu Zastępca Dyrektora AZP.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wpłacającym. Kiedy już Gniady będzie latał, rozlosujemy wśród wpłacających 5 darmowych holi szybowcowych – zapowiada Marcin Pampuch.

– Zapraszamy na loty szybowcowe, mamy nadzieje niebawem, za samolotem holującym Gniady – dodaje.

Projekt "Odlot Gniadego" można wesprzeć jeszcze przez 3 dni.

Więcej informacji na stronie www.zrzutka.pl

Źródło: zrzutka.pl
comments powered by Disqus