Weekendowe interwencje na katowickim lotnisku

Pirotechnicy zabezpieczają bagaż pozostawiony na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach (fot. slaski.strazgraniczna.pl)

W miniony weekend funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach dwukrotnie interweniowali na pokładzie statku powietrznego oraz podjęli interwencję pirotechniczną wobec bagażu bez opieki.

11 czerwca Zespół Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach został zmuszony do wejścia na pokład samolotu, który  przyleciał z Dortmundu (Niemcy). 42-letni obywatel Polski, w trakcie lotu, nie podporządkowywał się poleceniom załogi. Mężczyzna został wyprowadzony z samolotu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, a następnie ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Dzień później, inny obywatel Polski, lecący z Sharm El Sheikh (Egipt) nie tylko nie wykonywał poleceń załogi, ale był również pod wpływem alkoholu. Po wylądowaniu samolotu 48-letni mężczyzna opuszczał go w asyście funkcjonariuszy z ZIS. Teraz będzie musiał stawić się ponownie w PSG w Katowicach-Pyrzowicach w dniu wskazanym w wezwaniu.

Z kolei 12 czerwca w strefie ogólnodostępnej terminalu C katowickiego lotniska, został ujawniony bagaż pozostawiony bez opieki. Funkcjonariusze Straży Granicznej natychmiast podjęli działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym. Niezwłocznie zabezpieczono bagaż. Analiza obrazu prześwietlonego plecaka wykluczyła zagrożenie. Lotniskowy monitoring ujawnił właściciela bagażu, który wielokrotnie opuszczał terminal C bez plecaka, aby zapalić na zewnątrz papierosa. Ostatecznie mężczyzna opuścił lotnisko samochodem zapominając o plecaku. Sytuacja nie spowodowała żadnego zagrożenia, a także nie doprowadziła do opóźnień operacji lotniczych, ani utrudnień w odprawie granicznej. Okazało się, iż właścicielem plecaka był obywatel Włoch, który zgłosił się po niego wieczorem. Na mężczyznę nałożono mandat w wysokości 500 złotych, w związku z naruszeniem przepisu art. 210 ust. 1 pkt 7 Ustawy Prawo Lotnicze.

Źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej
comments powered by Disqus