Przejdź do treści
Źródło artykułu

Warsztaty poszukiwawczo-ratownicze (SAR) z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych

W dniach 13-14 listopada 2023 r. instruktorzy Ośrodka Szkolenia Obsług BSP wzięli udział w warsztatach poszukiwawczo ratowniczych (SAR) z wykorzystaniem Bezzałogowych Statków Powietrznych zorganizowanych przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Bezzałogowy statek powietrzny jest w stanie szybciej niż ratownik dotrzeć do wskazanego miejsca i zweryfikować, czy na danym obszarze rzeczywiście znajduje się osoba potrzebująca pomocy. Tego typu drony mogą wykonywać automatyczny lot po zaplanowanej trasie. Nowoczesne urządzenia mają także możliwość swobodnego zawisu we wskazanym miejscu i obserwacji terenu. Drony przystosowane do akcji ratowniczych mają możliwość lądowania na wodzie, a także mogą penetrować teren górzysty.

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych w akcjach ratowniczych czyni je przede bezpieczniejszymi, łatwiejszymi i skuteczniejszymi. Eksploatacja BSP jest również bardziej ekonomiczna oraz efektywna w kontekście deficytów czasowych podczas ww. akcji.

Obok instruktorów Ośrodka Szkolenia Obsług BSP Lotniczej Akademii Wojskowej w zajęciach uczestniczyli także przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Bieszczadzkiej i Podhalańskiej grupy GOPR.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony