W ULC o regulacjach prawnych w zakresie lotnictwa lekkiego
W dniu 5 lutego br. odbyło się w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego spotkanie z przedstawicielami środowiska „małego lotnictwa” oraz mediów z kierownictwem ULC. Celem spotkania było przedstawienie przez nowy zarząd rozwiązań prawnych w zakresie lotnictwa lekkiego w dłuższym horyzoncie czasowym, jak również z zasadniczymi założeniami projektowanego rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych praz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków.
Piotr Ołowski, Prezes ULC zaapelował o efektywną współpracę środowiska „małego lotnictwa” z Urzędem na rzecz opracowania rozwiązań prawnych zadowalających obie strony. Jednocześnie podkreślił, że może wziąć pełną odpowiedzialność za stan rzeczy wyłącznie od dnia powołania na stanowisko Prezesa ULC, czyli od 16 października 2012 r. Zaproponował zacieśnienie współpracy środowiska lotniczego z ULC poprzez formalną deklarację przystąpienia jego przedstawicieli do prac nad regulacjami prawnymi dla lotnictwa lekkiego i sportowego (szablon wręczonych podczas spotkania deklaracji w załączeniu).
plik do pobrania
Prezes ULC poprosił o odniesienie się do złożonej propozycji do końca lutego br. tak, aby z końcem marca 2013 r. mógł być powołany Zespół do spraw regulacji dla lotnictwa lekkiego i sportowego. Każda organizacji będzie uprawniona do oddelegowania 3 ekspertów do prac w ww. Zespole.
Zasadniczym celem powstania Zespołu do spraw regulacji dla lotnictwa lekkiego, ma być opracowanie, najszybciej jak to możliwe, założeń do kompleksowej regulacji krajowej dla statków powietrznych objętym aneksem II do rozporządzenia (WE) nr 216/2008.
Kierunkowe założenia prac nad założeniami dla nowej regulacji dla lotnictwa lekkiego przedstawił Wiceprezes ULC dr Piotr Kasprzyk.
plik do pobrania
Podczas spotkania zaprezentowano aktualny stan prac legislacyjnych w zakresie aktów prawnych regulujących zagadnienia lotnictwa lekkiego - plik do pobrania
W szczególności omówiono prace nad aktem prawnym o zasadniczym znaczeniu dla tego rodzaju lotnictwa - projektem rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków. Zwrócono uwagę środowiska na szybkie tempo prac nad tym projektem, które wynika z konieczności zapewnienia wejścia w życie ww. rozporządzenia najpóźniej do dnia 18 marca br., gdyż zgodnie z nowelizacją ustawy – Prawo lotnicze z dnia 30 czerwca 2011 r. rozporządzenie to wygasa z dniem 18 marca 2013 r. (art. 18 noweli ustawy – Prawo lotnicze).
Przedstawiciele środowiska, w szczególności z Aeroklubu Polskiego oraz Lotniczej Amatorskiej Federacji RP, odnieśli się pozytywnie do propozycji powołania Zespołu do spraw regulacji dla lotnictwa lekkiego i sportowego, deklarując swoje zaangażowanie.
Jednocześnie poddali pod rozwagę kierownictwu ULC możliwość przedłużenia terminu wyznaczonego w noweli ustawy – Prawo lotnicze na wygaśnięcie obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 kwietnia 2005 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków. Ich zdaniem stworzyłoby to większą szansę i zapewniło stosowny czas na opracowanie regulacji uwzględniającej w pełni interesy środowiska oraz cele ULC. Ze swojej strony zadeklarowali możliwość podjęcia własnych działań mających na celu wsparcie tej inicjatywy.
Urząd Lotnictwa Cywilnego reprezentowali: Piotr Ołowski - Prezes ULC, Piotr Kasprzyk - Wiceprezes ULC ds. Standardów Lotniczych, Albert Ortyl - Dyrektor Departamentu Operacyjno-Lotniczego, Maciej Kozłowski - Dyrektor Departamentu Techniki Lotniczej oraz przedstawiciele Departmantu Prawnego.
Środowisko lotnicze reprezentowali szefowie organizacji: Aeroklub Polskiego, AOPA Polska, Lotniczej Amatorskiej Federacji RP, organizacji paralotniowych i spadochronowych oraz media m.in. Dla Pilota, Skrzydlata Polska, Lotnicza Polska.
Komentarze