W Rzeszowie powstanie nowa wieża kontroli lotów

Projekt wieży w Jasionce

Do końca przyszłego roku PAŻP zbuduje nową wieżę kontroli ruchu lotniczego, która służyć będzie obsłudze Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka" Sp. z o.o. Pracę operacyjną nowa wieża rozpocznie w połowie 2013 roku. Budowa nowej wieży kontroli ruchu lotniczego ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu lotniczego poprzez zapewnienie odpowiednich warunków pracy służb kontroli ruchu lotniczego.

- Wieża, Tower, TWR to mózg, z którego płyną polecenia, organizujące prace wszystkich służb lotniskowych i załóg samolotów - powiedział Krzysztof Banaszek, Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. - Wieża kontroli ruchu lotniczego to również architektoniczna dominanta, symbol, który będą państwo widzieć na ekranach telewizorów, gdy media będą donosić o dynamicznym rozwoju Jasionki, podkarpackiego lotniska. Tak jest w Warszawie, tak jest i w innych portach lotniczych – dodał Krzysztof Banaszek.

- Inwestycja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej to wspaniała wiadomość dla naszego lotniska i niewątpliwie wpisuje się ona w intensywny proces inwestycyjny, który trwa w rzeszowskim Porcie Lotniczym od momentu uruchomienia spółki lotniskowej – podkreślił Stanisław Nowak, Prezes Zarządu Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” Sp. z o.o. – Rozwój naszej infrastruktury nabiera tym samym kompletnego charakteru, z czego oczywiście bardzo się cieszymy i jesteśmy pewni, że pozwoli to Jasionce nadal rozwijać się w tempie, które sytuuje nas w czołówce polskich portów lotniczych – dodał Prezes Nowak.

Obiekt TWR zostanie zbudowany na działce o powierzchni 3604 m2. Wieża kontroli ruchu lotniczego powstanie tuż obok całego kompleksu innych inwestycji infrastrukturalnych wdrażanych w Porcie Lotniczym „Rzeszów-Jasionka”.

W pracy kontrolerów niebagatelne znaczenie ma zarówno położenie, jak i wysokość, na której znajduje się ich stanowisko pracy. Dlatego wybrano optymalną lokalizację. Poziom operacyjny wieży zaprojektowano na wysokości 27,6 m n.p.t., a sama wieża będzie miała wysokość 33 m n.p.t. Nowoczesny charakter zapewni konstrukcji ciekawa elewacja z blachy tytanowo-cynkowej powlekana w formie małej łuski spiczastej. W czerwcu poznamy wykonawcę robót budowlanych. Prace trwać będą osiemnaście miesięcy, czyli do końca 2012 roku.

Podstawowe parametry budynku:
Powierzchnia użytkowa budynku 1740 m2;
Kubatura brutto budynku 9880 m3.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus