Przejdź do treści
Lotniczy Lublin (fot. swidnik.pl)
Źródło artykułu

W książce "Lotniczy Lublin" o ludziach, przemyśle, konstrukcjach i organizacjach związanych z lotnictwem

„Lotniczy Lublin” to publikacja wydana przez Fundację Lotniczy Lublin i lubelski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, opowiadająca o ludziach, przemyśle, konstrukcjach i organizacjach związanych z lotnictwem. Nie zabrakło w niej akcentu związanego z miastem Świdnik. Jeden z rozdziałów książki poświęcony jest Szkole Pilotów Ligi Powietrznej i Przeciwgazowej w Świdniku.

Egzemplarz „Lotniczego Lublina” na ręce burmistrza Waldemara Jaksona przekazali 10 listopada br. Józef Mokijewski, prezes zarządu lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Aleksander Krawyciński, sekretarz zarządu i autor publikacji.

Panie burmistrzu, serdecznie dziękujemy  za wielki wkład i pomoc finansową przy wydaniu limitowanej edycji książki „Lotniczy Lublin” – mówił Józef Mokijewski. – Osobne podziękowania składamy wszystkim, którzy zaakceptowali sfinansowanie tej bezcennej publikacji. Promuje ona powstanie pierwszego w Polsce przemysłu lotniczego w Lublinie w latach 1920-1939, ale, dzięki pomocy i zaangażowaniu Piotra Jankowskiego, dyrektora Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku, znalazł się w niej również materiał o świdnickiej szkole pilotów. Informacje o LOPP są mało znane, nawet w środowisku lotniczym, tym cenniejszy jest więc ten świdnicki rozdział.

Książka stanowi doskonałą promocję naszego miasta, które ma piękne tradycje lotnicze. Przypomina także o ciekawej historii szkoły pilotów. Trzeba dodać, że ukazała się w 105. rocznicę powstania polskiego lotnictwa wojskowego. Autor Aleksander Krawyciński włożył dużo pracy w jej przygotowanie – podkreślał burmistrz Waldemar Jakson.

Do tej pory nasze publikacje trafiały głównie do mieszkańców naszego miasta. „Lotniczy Lublin” rozchodzi się w szerszych kręgach, więc historię Świdnika i jego tradycji lotniczych pozna większe grono odbiorców. Bardzo nas to cieszy – wyjaśniał Piotr Jankowski.

Patronat nad trzecim wydaniem książki objął burmistrz W. Jakson, Gmina Miejska Świdnik udzieliła wsparcia finansowego, a koordynatorem wydania jest Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku.

"Lotniczy Lublin" przekazany na ręce burmistrza Waldemara Jaksona (fot. swidnik.pl)

Podczas spotkania Kazimierz Patrzała, prezes Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku, przekazał gościom z Lublina egzemplarz książki „Wiropłaty nad polami. Wspomnienia agrolotników śmigłowcowych z Polsce i za granicą”.

Niech będzie doskonałą pamiątką ze Świdnika i naszej współpracy – dodał Kazimierz Patrzała.

Dla biblioteczki lotniczej

Goście z Lublina przekazali także kilka publikacji do biblioteczki lotniczej Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Były to, oprócz „Lotniczego Lublina”: „Samolot PWS-26”, „Obladzanie samolotów” i „Obłoczki sercem malowane-dzieci lotnikom” z płytą.

Mamy nadzieję, że opracowane przez nas książki wzbogacą waszą bibliotekę i będą kolejnymi cennymi pozycjami w zbiorach poświęconych lotnictwu – mówił Aleksander Krawyciński, wręczając je P. Jankowskiemu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony