W Aeroklubie Ziemi Lubuskiej świętowano kończący się sezon lotniczy 2024
W dniu 7 grudnia 2024 r. w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze-Przylepie odbyło się w uroczyste zakończenie sezonu lotniczego.
Lotnicy podsumowali swoje osiągnięcia w minionym sezonie, rozmawiali również o przyszłych działaniach. Do jednej z najważniejszych imprez mijającego roku należą Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata zorganizowane na terenie aeroklubu. Brały w nich udział m.in. reprezentacje Polski, Niemiec, Czech, Francji czy Litwy.
W uroczystym zakończeniu sezonu lotniczego uczestniczył Sebastian Ciemnoczołowski, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, który w trakcie tego wydarzenia wręczył Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego” Leszkowi Drygasiewiczowi, którego 60-letnia kariera to historia pełna pasji i poświęcenia.
Leszek Drygasiewicz to wysokiej klasy specjalista, doświadczony pilot, instruktor i wychowawca pokoleń pilotów - wyszkolił pokolenia lotników. Jest jednym z najstarszych aktywnych członków Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, związany z lotniskiem w Przylepie od 1962 roku. Przez 60 lat kariery zgromadził niezliczone osiągnięcia i uprawnienia. Uzyskał uprawnienia do pilotowania kilkudziesięciu typów samolotów i szybowców.
Osiągnięcia i kunszt pilotażowy Pana Leszka został doceniony w 2002 r. poprzez Urząd Lotnictwa Cywilnego mianując go na stanowisko członka lotniczej komisji egzaminacyjnej.
Leszek Drygasiewicz od 40 lat pomaga ratować lubuskie lasy wykonując opryskowe loty zwalczające szkodniki na drzewostanach. Od ponad 30 lat bierze udział w gaszeniu pożarów lasów z powietrza. Jako pilot samolotu gaśniczego wykonuje bardzo trudne i odpowiedzialne zadania bezpośrednio na miejscu prowadzonych działań, współpracując ze służbami leśnymi oraz jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Dzięki jego pracy w województwie lubuskim ugaszono wiele pożarów lasów, łąk i pól.
– Możemy z dumą mówić, że Zielona Góra stała się miejscem, gdzie kompleksowo podchodzi się do kształcenia kadr lotniczych. Dzięki współpracy Zespołu Szkół Technicznych, Uniwersytet Zielonogórski i Aeroklub Ziemi Lubuskiej młodzi ludzie mogą rozpocząć swoją ścieżkę zawodową jako technik mechanik lotniczy w ZST, a później kontynuować studia na uniwersytecie na kierunku inżynierii lotniczej – mówił Sebastian Ciemnoczołowski, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego.
– To proces, który pozwala nie tylko zdobywać wiedzę, ale także rozwijać umiejętności praktyczne w miejscu takim jak Centrum Szkolenia Mechaników Lotniczych na lotnisku w Przylepie. Ta nowoczesna hala, powstała dzięki wsparciu środków unijnych i zaangażowaniu samorządu województwa, jest nie tylko przestrzenią do nauki, ale również bazą dla przeglądów i serwisowania samolotów – dodał Wicemarszałek.
Sebastian Ciemnoczołowski podziękował wszystkim zaangażowanym w rozwój edukacji i infrastruktury lotniczej. Podkreślił, że to wspólna praca, która buduje przyszłość naszego regionu – zarówno dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń lotników.
Aeroklub Ziemi Lubuskiej tak opisał zasługi Leszka Drygasiewicza: "Gaszenie pożarów lasów to jego oczko w głowie. Przez ponad 30 lat Leszek Drygasiewicz bierze udział w gaszeniu pożarów lasów z powietrza, nie tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze (najbardziej zagrożonej pożarami w Polsce), ale również dyrekcji ościennych, np. podczas bardzo dużego pożaru (ok. 250 ha) w roku 2014 na terenie poligonu w Świętoszowie. Jako pilot samolotu gaśniczego wykonuje bardzo trudne i odpowiedzialne zadania bezpośrednio na miejscu prowadzonych działań, współpracując ze służbami leśnymi oraz jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Niejednokrotnie dzięki jego profesjonalizmowi, precyzyjnym zrzutom środka gaśniczego oraz prawidłowemu rozpoznaniu i ocenie sytuacji pożarowej, dynamicznie rozwijające się pożary zostały opanowane i nie doszło do pożarów katastrofalnych i strat wielkich rozmiarów. Podczas lotów patrolowych oraz rozpoznawczo-gaśniczych Leszek Drygasiewicz wykrył i zgłosił wiele zagrożeń pożarowych nie tylko dla lasów, ale również terenów przyległych, w szczególności łąk, pól i nieużytków oraz cennych przyrodniczo obszarów chronionych, przyczyniając się do zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego całego regionu. Dzięki Jego pracy na terenie województwa lubuskiego ugaszono pożary na powierzchni setek hektarów lasów."
Komentarze