Przejdź do treści
Źródło artykułu

VAT 0% dla przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym

Uprzejmie przypominamy wszystkim polskim przewoźnikom lotniczym, którzy chcieliby zostać wpisani na listę przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym, publikowaną w bieżącym roku, że dzień 20 lutego 2014 roku jest nieprzekraczalnym terminem składania danych potwierdzających spełnienie kryteriów, o których mowa w art. 83 ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r., poz. 1608, zwanej dalej ustawą o VAT), w celu skorzystania ze stawki VAT 0% w stosunku do importu, dostaw i usług określonych w art. 83 ust. 1 pkt. 5-8, 13, 16 i 18 ustawy o VAT.

Na podstawie otrzymanych danych, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego sporządzi listę przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym, która będzie obowiązywała od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. Lista ta zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego do dnia 31 marca 2014 roku.

Dane, o których mowa powyżej, mogą być przekazane w formie oświadczenia, według wzoru opracowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Wzór oświadczenia wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi VAT w odniesieniu do przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym znajduje się w zakładce: Regulacja rynku/Podatek VAT

Przypominamy również, że w przypadku przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym nie posiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski, w celu skorzystania ze stawki 0% VAT w odniesieniu do importu, dostaw i usług o których mowa w art. 83 ust. 1, pkt. 5-8, 13, 16 i 18 ustawy o VAT, mogą oni przedłożyć bezpośrednio swoim kontrahentom dokument potwierdzający, że w państwie swojej siedziby są przewoźnikiem lotniczym wykonującym głównie przewozy w transporcie międzynarodowym - zgodnie z art. 83 ust. 1f ustawy o VAT dokumentem takim może być: koncesja, certyfikat przewoźnika lotniczego lub krajowa lista przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym ogłoszona przez właściwy organ państwa siedziby danego przewoźnika. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony