Przejdź do treści
Źródło artykułu

V Piknik Spadochroniarski Wisła 2015

Komandosi z kilku jednostek opowiedzą o służbie w wojskach specjalnych. Przyjadą do Wisły na V Festyn Spadochroniarski 3 października. Atrakcją pikniku będą też spotkania z kapitanem Aleksandrem Tarnawskim, jednym z ostatnich żyjącym cichociemnych, oraz spadochroniarzami i komandosami – weteranami II wojny światowej. Będą też pokazy walki i działań antyterrorystycznych.

Festyn organizuje Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. – W tym roku do Wisły przyjadą żołnierze z Jednostki Wojskowej GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów i AGAT-u. Będzie się można z nimi spotkać, porozmawiać o służbie w jednostkach wojsk specjalnych, obejrzeć uzbrojenie – zachęca Piotr Wybraniec, dyrektor muzeum.

Wielką atrakcją pikniku będzie również spotkanie z jednym z ostatnich żyjących cichociemnych, kapitanem Aleksandrem Tarnawskim. Będą także weteranów, którzy podczas II wojny światowej walczyli w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej* i 2 Batalionie Komandosów Zmechanizowanych**. Byli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie też przyjadą do Wisły.

Pojawią się grupy rekonstruktorskie. – Szczególnie serdecznie zapraszam na pokazy działania stanowiska obserwacyjno-filtracyjnego w wykonaniu Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z Bielska-Białej, a także samoobrony, który dadzą kadeci bielskiego I LO im. T. Kościuszki. Będzie też pokaz działań antyterrorystycznych członków PSWW „Haller” – mówi Piotr Wybraniec.


Wielką atrakcją pikniku będzie również spotkanie z jednym z ostatnich żyjących cichociemnych, kapitanem Aleksandrem Tarnawskim (z prawej) (fot. Piotr Wybraniec)

Wieczorem wyświetlane będą filmy spadochroniarskie kręcone w powietrzu przez skoczków. – Zatem są to w większości filmy amatorskie, ale ciekawe. Pojawią się też takie, które startowały w konkursach filmowych – zapewnia dyrektor.

Na piknik można się wybrać całymi rodzinami, tym bardziej że organizatorzy przygotowują specjalne atrakcje dla dzieci. Będzie to m.in. konkurs wiedzy o spadochroniarstwie, strzelnica ASG czy tor małego komandosa, na którym sprawdzać się będą najmłodsi. – Dla odważnych przygotowujemy możliwość zjazd tak zwaną tyrolką, czyli na linie – mówi Wybraniec.

Festyn odbędzie się 3 października, między godziną 13 a 18, pod skocznią im. Adama Małysza w Wiśle.

Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium kraju. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak-Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji. Z Anglii do Polski wysłano 316 cichociemnych. Ponad stu z nich zginęło.


 * 1 SBS to jednostka powietrznodesantowa Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowana w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Planowano, że brygada weźmie udział w walkach o Polskę, ale ostatecznie została użyta przez aliantów w operacji „Market Garden”. Dowódcą jednostki był generał Stanisław Sosabowski.

** 2 BKZ był pododdziałem piechoty zmotoryzowanej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Dowodził nim mjr Władysław Smrokowski. Jednostka weszła w skład 2 Brygady Pancernej i przystąpiła do walki o Bolonię 17 kwietnia 1945 roku. Przed dwa kolejne dni toczyła ciężki bój z niemiecką elitarną 1 Dywizją Strzelców Spadochronowych o przeprawy na rzece Gaiana. 21 kwietnia, po zdobyciu Bolonii, batalion wziął udział w pościgu za nieprzyjacielem wycofującym się na północ. Wojska niemieckie we Włoszech skapitulowały wkrótce potem – 2 maja.

Ewa Korsak


(fot. wisla.pl)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony