Uroczystości pogrzebowe gen. bryg. pil. Tadeusza Sawicza

gen. bryg. pil. Tadeusz Sawicz

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 19 października 2011 roku śp. gen. bryg. pil. Tadeusza Sawicza - ostatniego polskiego pilota myśliwskiego, który brał udział w Bitwie o Anglię - odbędą się w dniach 29-30 listopada 2011 roku w Warszawie.

Przywitanie urny z prochami śp. gen. bryg. pil. Tadeusza Sawicza odbędzie się 29 listopada 2011 roku o godz. 10.00 w Wojskowym Porcie Lotniczym na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W uroczystości wezmą udział: pani Jadwiga Sawicz z rodziną, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, który wygłosi przemówienie, Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski, żołnierze i personel Sił Powietrznych, stowarzyszenia wojskowe, seniorzy lotnictwa.

Powitanie urny z prochami śp. gen. bryg. pil. Tadeusza Sawicza w Dowództwie Sił Powietrznych w Warszawie odbędzie się 29 listopada 2011 roku o godz. 11.30 przy ulicy Żwirki i Wigury 103 w Warszawie (siedziba Dowództwa Sił Powietrznych). W uroczystej zbiórce udział weźmie kadra i pracownicy Dowództwa Sił Powietrznych. Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski wygłosi przemówienie, po którym nastąpi przeniesienie urny do Sali Tradycji Dowództwa Sił Powietrznych.

Ceremonia czuwania przy urnie z prochami śp. gen. bryg. pil. Tadeusza Sawicza w Sali Tradycji Dowództwa Sił Powietrznych oraz wojskowa asysta honorowa żołnierzy Sił Powietrznych odbędzie się 29 listopada 2011 roku w godz. 12.00-18.00 przy ulicy Żwirki i Wigury 103 w Warszawie (siedziba Dowództwa Sił Powietrznych). O godz. 18.00 nastąpi wyprowadzenie urny z Sali Tradycji DSP oraz przejazd do Katedry Polowej WP, a o godz. 19.00 złożenie urny w Kaplicy Lotników.

Uroczysta Msza Żałobna odbędzie się 30 listopada 2011 roku o godz. 11.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Udział wezmą pani Jadwiga Sawicz wraz z rodziną, kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, delegacje oficjalne, w tym delegacja Stowarzyszenia Lotników Polsko - Kanadyjskich, kadra i pracownicy Dowództwa Sił Powietrznych.

Ceremonia pochówku śp. gen. bryg. pil. Tadeusza Sawicza odbędzie się 30 listopada 2011 roku o godz. 13.00 na Cmentarzu Wojskowym Powązki w Warszawie. Przemówenie wygłosi Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski oraz przedstawiciel ambasady Wielkiej Brytanii.

KSIĘGA KONDOLENCYJNA
śp. gen. bryg. pil. Tadeusza SAWICZA
- ostatniego polskiego pilota myśliwskiego, który brał udział w Bitwie o Anglię
Ostatniego "(...) z tak Nielicznych"

Złóż wpis w Księdze Kondolencyjnej


***
Numer specjalny "Skrzydeł" wydany przez Grupę Historyczną Lotnictwa Polskiego
***
Notka biograficzna śp. gen. bryg. pil. Tadeusza Sawicza

Urodził się 13 lutego 1914 r. w Warszawie. Początkiem 1934 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył jako podporucznik pilot jesienią 1936 r. Po promocji otrzymał skierowanie do 111 eskadry myśliwskiej, skąd w listopadzie 1937 r. przeniesiono go do 114 eskadry. Tuż przed wybuchem wojny przebazował się na lotnisko polowe Poniatów. Już pierwszego dnia wojny zestrzelił w walce powietrznej Bf 109 ( Me109), jednakże Messerschmitta tego zaliczono mu jako uszkodzonego. 4 września został mianowany zastępcą dowódcy 114 eskadry. Przed ewakuacją polskiego lotnictwa do Rumunii zestrzelił jeszcze trzy wrogie maszyny ( dwa Do 17 i Ju 86), z których zaliczono mu tylko jedno zestrzelenie i pół uszkodzenia. 17 września poprowadził cztery ocalałe "jedenastki" do Rumunii. Wraz z grupą innych lotników przedostał się do Francji, gdzie włączono go w skład klucza myśliwskiego por. Aleksandra Gabszewicza (Groupe de Chasse III/10 w Deauville). Po kapitulacji Francji, poprzez Algier i Casablankę, dotarł na Wyspę Ostatniej Nadziei (17 lipca 1940 r.).

Po ukończeniu szkolenia na myśliwcu Hurricane w 5 OTU w Aston Down, 20 października 1940 r.. skierowano go do 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki. Niespełna rok później przeniesiony został do pierwszego składu 316 Dywizjonu „Warszawskiego". W listopadzie 1941 r. objął dowództwo eskadrą "A" 316 dywizjonu, rok później dowodził 315 Dywyzionem „Dęblińskim". W kwietniu 1943 r. mianowany został zastępcą dowódcy I Skrzydła Myśliwskiego w Northolt.

Od lipca 1943 r. był oficerem łącznikowym w 12 Grupie Myśliwskiej, w kwietniu 1944 r. skierowany został do 9 Armii Powietrznej USAAF. Wkrótce jednak, na własną prośbę, przydzielony został do 61 Fighter Squadron w 56 Fighter Group, gdzie wraz kolegami stworzył nieoficjalną, polską sekcję (Andersz, Gładych, Janicki, Łanowski, Rutkowski). W październiku 1944 r. objął dowodzenie 131 Skrzydłem Myśliwskim w sładzie 302, 308 i 317 dywizjonu . Funkcję tę pełnił do lipca 1945 r., kiedy to powierzono mu dowodzenie III Skrzydłem Myśliwskm ( do marca 1946 r.).

Tadeusz Sawicz odznaczony był Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (nr 9381), czterokrotnie Krzyżem Walecznych, angielskim Distinguished Flying Cross, amerykańskimi Distinguished Flying Cross i dwukrotnie Air Medal, a także holenderskim krzyżem lotniczym Vliegerkruis.

Po wojnie pozostał w Anglii. Do Kanady przeprowadził się dopiero w 1957 r., tam pracował w firmach lotniczych. 3 maja 2006 r. postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego mianowany został generałem brygady. Zmarł w wieku 97 lat.

***

Fabularyzowany dokument przedstawiający udział polskich pilotów w "Bitwie o Anglię".

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus