Przejdź do treści
TZL RWD-8 Czarny Piotruś w locie (fot. Warsztat Lotniczy TZL)
Źródło artykułu

"uLotne Rozmowy" – RWD-8 Czarny Piotruś

W dniu 17 marca br. Konrad Stasiczak – pasjonat lotnictwa, który od lipca 2020 r. prowadzi ciekawy podcast: "uLotne Rozmowy", zamieścił kolejny odcinek drugiej serii podcastu.

Przypomnijmy, że jego gośćmi są nie tylko piloci, ale również ludzie związani z lotnictwem, dla których jest ono największą pasją, a często sposobem na życie. Pasjonaci. To słowo najtrafniej definiuje ludzi, którzy są rozmówcami Konrada Stasiczaka.

Gościem najnowszego odcinka drugiej serii "uLotnych Rozmów" jest Henryk Wicki, który zbudował replikę jedynego egzemplarza RWD-8 z silnikiem gwiazdowym znanego jako "Czarny Piotruś" oraz Konrad Jaczewski, który wspiera projekt.

Przypomnijmy, że RWD-8 był najpopularniejszym przedwojennym samolotem, na którym wyszkoliło się wielu pilotów cywilnych i wojskowych takich jak bohaterowie Września 1939 r. czy Bitwy o Anglię. Samolot był popularny przed wojną i wyjątkowy dla polskiego lotnictwa.

Henryk Wicki – pasjonat i doskonały mechanik lotniczy – odpowiada za budowę nowych maszyn, ale także remont wielu zabytkowych samolotów jak TS8 Bies, JAK12 oraz silnika jedynego myśliwca P11, który znajduje się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Jest też pomysłodawcą, twórcą i budowniczym replik RWD.

Kilka lat temu postanowił odbudować legendę polskiego lotnictwa lat 30-tych, konstrukcji inżynierów Rogalskiego, Drzewieckiego i Wigury. Doprowadził do tego, ze ta maszyna ponownie wzniosła się w niebo.

Przypomnijmy, że pod koniec września 2020 r. zostały przeprowadzone pierwsze próby naziemne nowo zbudowanego samolotu TZL RWD-8. Za sterami zasiadł autor i główny wykonawca projektu. A pierwszy lot repliki RWD-8 odbył się na początku października 2020 r. Za sterami zasiadł pilot doświadczalny Jarosław Rozwód.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "uLotnych Rozmów".

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony