Przejdź do treści
Ukraiński dron UAV Hunter Killer 20 na stoisku CDET podczas 31. MSPO (fot. Targi Kielce)
Źródło artykułu

Ukraińskie drony na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach

Model drona, który w sierpniu tego roku zaatakował wieżowce kompleksu „Moskva City” w stolicy Rosji, doleciał także do Kielc. Jednym z 711 wystawców 31. MSPO w 2023 roku jest ukraińska firma zbrojeniowa CDET.

Ukraiński dron z Moskwy do Kielc

CDET zostało założone w 2015 roku przez obywateli Ukrainy, którzy w ramach wolontariatu brali udział w wyposażaniu armii ukraińskiej w sprzęt i amunicję. Przez prawie 10 lat CDET zaopatrza Siły Zbrojne Ukrainy w nowoczesną broń zwiększającą zdolności obronne tego kraju.

Dron kamikadze o nazwie UAV Hunter Killer 20 (HaKi-20) to bezzałogowy statek powietrzny stworzony przez ukraińskich inżynierów, przeznaczony do neutralizacji przeciwnika w obu kierunkach na odległość co najmniej 1000 km. Waga śmiercionośnej maszyny to zaledwie 8900 g, mimo to może wytrzymać ona ładunek o masie do 15 kg. Niskoszumowy dron wyposażony jest w aparat z 20-krotnym powiększeniem. Rozpędza się maksymalnie do 172 km/h, a jego prędkość przelotowa to 160 km/h. Killerem można sterować w trybie autonomicznym, półautonomicznym i ręcznym. Produkcja odbywa się w miejscu symbolicznym, w stolicy Ukrainy.

Robimy wszystko, żeby Rosjanie zrozumieli, że wojna nie jest w telewizorze; że to nie jest leżenie w domu na kanapie, kiedy u Ciebie nic się nie dziele, a gdzieś daleko kogoś zabijają. Chcemy, żeby oni w końcu zrozumieli, że wojna to kiedy rodzisz dziecko w piwnicy, kiedy nie masz ciepłej wody, światła i co chwilę biegasz do schronu bombowego. Chciałbym, żeby każdy Rosjanin znał drogę do najbliższego schronu koło swojego domu, żeby tak jak i my, nie rozumiał, dlaczego nie może żyć normalnie. Niech wojna będzie wojną – mówi prezes zarządu CDET Vadym Kodachyhov.

UAV Hunter Killer 20 (HaKi-20) można podziwiać na stoisku CDET w hali H Targów Kielce. MSPO trwa do piątku, 8 września.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony