Przejdź do treści

Trzy Akcje Serce lotników z 3 Skrzydła Lotnictw Transportowego

W dniach 14 i 15 czerwca piloci z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego przeprowadzili trzy loty w ramach "Akcji Serce". Celem tych lotów było zabezpieczenie transportu o statusie "Hospital".

Pierwszy wylot rozpoczął się o godzinie 1:19 i prowadził z Krakowa do Oksywia, natomiast drugi wylot miał miejsce o godzinie 9:22 i obejmował trasę Kraków-Szymany-Kraków. W obu przypadkach załogi samolotów współpracowały z zespołami transplantologów. Akcje te były przeprowadzane na rzecz Kliniki Chirurgii Serca Naczyń i Transplantologii w Krakowie oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Do tego zadania wykorzystano dwa samoloty: C-295M CASA oraz M-28 B/PT/GC. Realizacja tych zadań, których celem było niesienie pomocy i ratowanie życia, przebiegła sprawnie i bez żadnych zakłóceń.

15 czerwca 2023 roku odbył się lot Akcji Serce na trasie Powidz - Świdwin - Warszawa - Powidz. Zarządzenie w sprawie tego lotu wpłynęło do ODJ o 20:06 14 czerwca. Załoga zgromadziła się w Jednostce Wojskowej o godzinie 22:00. Start z bazy w Powidzu nastąpił o godzinie 0:06, następnie lot kontynuowano do Świdwina, gdzie miało miejsce kolejne start o godzinie 1:24. Docelowo samolot wylądował w Warszawie o godzinie 2:39. Po wykonaniu zadań w stolicy, samolot powrócił do Powidza, gdzie wylądował o godzinie 3:53, kończąc tym samym swoje zadanie.

W 2023 roku załogi z Dowództwa Generalnego RSZ zrealizowały 53 Akcje Serce. 42 akcje zrealizowali lotnicy z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego: 8 Bazy Lotnictwa Transportowego – 32 akcje; 33 Baza Lotnictwa Transportowego – 10 akcji.
11 akcji wykonali piloci z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a dokładnie z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony