Przejdź do treści
Spotkanie dot. przygotowania do otwarcia na Uniwersytecie Zielonogórskim nowego kierunku – inżynieria lotnicza (fot. Katarzyna Doszczak)
Źródło artykułu

Trwają prace nad uruchomieniem na Uniwersytecie Zielonogórskim nowego kierunku – inżynieria lotnicza

Niedawno na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się kolejne spotkanie prezentujące przygotowania do otwarcia na uczelni nowego kierunku – inżynieria lotnicza. Wzięli w nim udział wszyscy zainteresowani tym, by kierunek był przygotowany jak najlepiej.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, a wśród nich członek Zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, Ośrodek Szkolenia Lotniczego AZL reprezentował zastępca dyrektora dr Jarosław Gniazdowski, z ramienia Uniwersytetu Zielonogórskiego w spotkaniu uczestniczyli: prorektor ds. współpracy z gospodarką – dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ – dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej i jego pracownicy. Nowopowstający kierunek współfinansują samorządy – wojewódzki i miejski.

Uruchomienie kierunku planowane jest na rok akademicki 2023/2024. Obecnie studenci mogą wybrać specjalność mechanika lotnicza na kierunku mechanika i budowa maszyn. Absolwenci tej specjalności po ukończeniu studiów będą posiadali wiedzę i umiejętności gwarantujące podjęcie pracy zawodowej i rozpoczęcie praktyki w celu uzyskania certyfikacji mechanika lotniczego obsługi technicznej.

Otwarcie nowego kierunku jakim jest inżynieria lotnicza wymaga wiele pracy i zaangażowania kilku podmiotów. 
Mówiła o tym prof. Justyna Patalas-Maliszewska – Pracujemy bardzo intensywnie nad przygotowaniem kierunku inżynieria lotnicza. To jest proces bardzo trudny i wymagający, ponieważ z jednej strony są kwestie merytoryczne, które muszą zostać wypracowane, a z drugiej strony przygotowanie do praktycznej nauki. Zależy nam, aby student mógł tę wiedzę zdobyć i zostać kompetentnym pracownikiem. 

Oprócz tego, że trzeba było przygotować program kształcenia, trzeba również wyposażyć laboratoria i przeszkolić pracowników, co też robimy. To pozwoli na ukształtowanie absolwenta, który doskonale odnajdzie się na rynku pracy – powiedziała prorektor prof. Maria Mrówczyńska. – Już teraz dziękuję prof. J. Patalas-Maliszewskiej za dotychczasową pracę, dziękuję zarządowi województwa lubuskiego za wsparcie finansowe, dzięki czemu będziemy mogli doposażyć nasze laboratoria – dodała prof. Maria Mrówczyńska.

W trakcie spotkania uczestnicy wzięli udział w dyskusji na temat kolejnych kroków, które będą podejmowane. Obejrzeli laboratoria i nowoczesny sprzęt, w który został doposażony Instytut.

Członek Zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński jest bardzo zadowolony z dotychczasowych prac nad powołaniem kierunku inżynieria lotnicza: – Dziękuję Państwu, że wspólnie podążamy w zaplanowanym kierunku. Cieszy mnie pieczołowicie realizowana konsekwencja w działaniu  prowadzącym do celu, jaki sobie wspólnie postawiliśmy. To wszystko współgra z działaniami samorządu województwa - rozwój portu lotniczego w Babimoście, nowe kierunki uruchomione w ostatnim czasie. By móc oferować ciekawą propozycję przedsiębiorcom i tym wszystkim, którzy z portu lotniczego mogliby korzystać, potrzebujemy ludzi kompetentnych, fachowców, którzy muszą zdobyć profesjonalne wykształcenie na najnowocześniejszym sprzęcie. Cieszymy się, że to co zobaczyliśmy na Uniwersytecie Zielonogórskim z pewnością ten cel pozwoli już niebawem osiągnąć. Cieszę się, że współpraca z UZ przebiega pomyślnie, że regularnie możemy się spotykać i nawzajem informować się o tym, co każdy z uczestników tego procesu już zrobił i co zamierza w najbliższym czasie zrealizować. 

Kolejne spotkanie odbędzie się po wakacjach.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony