Szymany: Już tylko kilka tygodni do zakończenia prac budowlanych
Budowa lotniska w Szymanach zakończy się wraz z końcem sierpnia. Wówczas do procesu certyfikacji portu przystąpi Urząd Lotnictwa Cywilnego. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe wewnątrz budynku terminala.
Choć sam projekt terminala lotniska w Szymanach budził początkowo sporo wątpliwości, efekt końcowy jest imponujący. Koncepcyjnie nawiązujący do odlotu żurawi, budynek wykończony jest tradycyjnymi materiałami, jak kamień i drewno. Oficjalnie, lotnisko ma zostać otwarte na początku 2016 roku, choć niewykluczone, że jeśli pojawi się zainteresowanie lotami wcześniej, a certyfikację uda się zakończyć jeszcze w grudniu, to tuż po niej będą mogły stąd odlecieć pierwsze samoloty.
(fot. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury)
Port lotniczy będzie posiadał kategorię 4D z przyrządowym podejściem do lądowania w postaci systemu ILS pierwszej kategorii i radiolatarnią VOR/DME. Lotnisko przeznaczone będzie przede wszystkim do obsługi regionu Warmii i Mazur. Jego mieszkańcy obecnie korzystają głównie z portów lotniczych w Gdańsku i Modlinie.
Przedstawiciele lotniska wyjawili jakiś czas temu, że mają już podpisane listy intencyjne z dwoma przewoźnikami, choć nadal nie wiadomo, jakie to linie. Szymany w dużej mierze będą, poza ruchem regularnym, stawiać również na czartery. Wiadomo też, że na początku do lotniska trzeba będzie dopłacać. Roczny koszt utrzymania lotniska wyniesie minimum 5 mln zł.
(fot. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury)
Do lotniska będzie można dojechać koleją. Ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego do Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury pociąg ma dotrzeć w zaledwie 45 minut. Na trasie z Olsztyna do Szczytna pociągi pojadą do 100 km/h, a na odcinku ze Szczytna do Szyman 110 km/h.
Całkowity koszt inwestycji w Szymanach to 205 mln zł, z czego 76% stanowi dofinansowanie unijne. Budowa musi się zakończyć w 2015 roku, aby nie przepadła unijna dotacja na ten cel.
Komentarze