Przejdź do treści
Szczątki Messerschmitta BF 109 z 1945 roku odnalezione pod Chojnicami (fot. Stowarzyszenie Eksploracyjne 'Ostroga', Facebook)

Szczątki Messerschmitta BF 109 z 1945 roku odnalezione pod Chojnicami

Jak poinformowało Stowarzyszenie Eksploracyjne "Ostroga", sukcesem zakończyły się poszukiwania resztek samolotu myśliwskiego Messerschmitt BF 109 prowadzone w Pawłówku pod Chojnicami. Szczątki samolotu leżały wiele lat w ziemi na prywatnej posesji.

Poszukiwania wraku myśliwca BF 109, który zaginął 13.02.1945 r. pod Chojnicami, prowadzone było od rana w dniu 13 kwietnia br. pod nadzorem archeologicznym.

Fantastyczne emocje, choć początek poszukiwań oprócz nieznacznych i drobnych znalezisk nie zapowiadał takiego odkrycia. Z wydobytych części to przede wszystkim piasta śmigieł, dwie łopaty śmigła, pompa paliwowa, wiązki kabli, blok silnika, chłodnice olejowe i powietrzna, fragment opony z rozmiarem 660, końcówkę śmigła, dźwignie do sterowania silnikiem, fragment owiewki kabiny pilota z charakterystyczną uszczelką ciśnieniową, co świadczy o tym, że miał hermetyczną kabinę i mnóstwo różnych drobnych elementów poszycia.

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej na profil Stowarzyszenia Eksploracyjnego "Ostroga" – LINK.

Szczątki Messerschmitta BF 109 z 1945 roku odnalezione pod Chojnicami (fot. Stowarzyszenie Eksploracyjne 'Ostroga', Facebook)2

(fot. Stowarzyszenie Eksploracyjne "Ostroga", Facebook)

Stowarzyszenie Eksploracyjne "Ostroga" kieruje wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy brali udział i przyczynili się do odkrycia i wydobyciu szczątków samolotu. RUTUS producenta wykrywaczy metali, dla pana Jerzego Łangowskiego firmy Jurkop za nieocenioną pomoc i wsparcie koparką, dla ekipy strażaków z OSP Nowa Cerkiew i OSP Pawłowo za wielkie zaangażowanie, Robert Kmieć za pomoc i sprzęt geofizyczny, oczywiście dla "Było, nie minęło - Kronika Zwiadowców Historii" i Adama Sikorskiego ze Stowarzyszenia Historyczno-Archeologicznego "Bractwo", Polki w mundurach/Polish women in uniforms of World War I and II, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Armii Krajowej KOLUMBOWIE, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Osobne podziękowania dla Pana Mariusza, który zainicjował te poszukiwania swoją historią o samolocie zasłyszaną od swojego ojca.

Więcej o wydobyciu wraku myśliwca BF 109 można przeczytać również na stronie: chojnice.naszemiasto.pl

Szczątki Messerschmitta BF 109 z 1945 roku odnalezione pod Chojnicami (fot. Stowarzyszenie Eksploracyjne 'Ostroga', Facebook)3

(fot. Stowarzyszenie Eksploracyjne "Ostroga", Facebook)

FacebookTwitterWykop

Nasze strony