Przejdź do treści
Źródło artykułu

Święto Wojska Polskiego w dęblińskim i koszalińskim muzeum z rekordową frekwencją

15 sierpnia 2024, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie było świadkiem wyjątkowego wydarzenia, które przyciągnęło rekordową liczbę odwiedzających. W rocznicę „Cudu nad Wisłą”, czyli w dniu Święta Wojska Polskiego do dęblińskiego Muzeum zawitało ponad 3200 osób, co stanowi najwyższą frekwencję w historii naszej instytucji! W Koszalińskim oddziale Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, gdzie odbywał się „Piknik w Mundurze” obecnych było ponad 1700 osób.

W MSP zwiedzający mieli okazję wziąć udział w oprowadzaniach przewodnickich, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – wielu z nich skorzystało z możliwości poszerzenia swojej wiedzy na temat historii polskiego lotnictwa wojskowego oraz związanych z nim eksponatów znajdujących się w muzeum.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się specjalna wystawa pt. „Maszynowa rewolucja – czyli jak ‚automaty’ zrewolucjonizowały Wojsko Polskie”, którą przygotował Damian Kurek, autor projektu historyczno-edukacyjnego „Broniowy Zakątek”, pasjonat historii uzbrojenia oraz przewodnik muzealny. Zwiedzający mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać prelekcji i zapoznać się z historią polskiego oręża oraz zobaczyć unikalne repliki broni, takie jak CKM wz.30 Browning, MG-34, PM Błyskawica, czy legendarny „Kałach”. Uwaga zwiedzających skierowana była również na nasz najnowszy i jednocześnie największy muzealny eksponat, czyli samolot Hercules C-130E. Jego gabaryty robią wrażenie szczególnie na najmłodszych gościach, ale większość zwiedzających z zainteresowaniem podziwiała jego majestatyczną postać.

W koszalińskim Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. St. Paszkiewicza również było można zwiedzić ekspozycję muzeum z przewodnikiem oraz zobaczyć m.in. występy grup rekonstrukcji historycznych czy pokazy pierwszej pomocy.  Uczestnicy wydarzenia mogli wsiąść do wojskowych samochodów, poznać sprzęt i wyposażenie jakim dysponuje Wojsko Polskie, a także dowiedzieć się, jak działa zabytkowa broń, nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych – obecne dzieci i młodzież chętnie brały udział w konkursach oraz animacjach.  Współorganizatorami pikniku byli: Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun” oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie – dziękujemy z owocną współpracę!

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy odwiedzili nasze Muzea w tym wyjątkowym dniu. Państwa obecność była dla nas ogromnym wyróżnieniem. Święto Wojska Polskiego jest dla nas szczególnym, pełnym dumy z militarnej historii Polski, wydarzeniem. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy uczcić tę ważną rocznicę wspólnie z tak licznym gronem Gości. Dziękujemy za Państwa obecność i zapraszamy do dalszego odkrywania historii Sił Zbrojnych RP, a w szczególności polskiego lotnictwa wojskowego i obrony przeciwlotniczej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony