Przejdź do treści
JET-2 LM i nagrody dla ITWL na MSPO 2022 (fot. ITWL)
Źródło artykułu

Sukces Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych na MSPO 2022

XXX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, podobnie jak jego poprzednie edycje, okazał się niezwykle udany dla Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Po raz kolejny opracowana, wspólnie z partnerami, polska technologia została zauważona i doceniona przez kielecką Kapitułę.

Defender

Podczas gali wieńczącej 4 dniowe targi MSPO, Z-ca Dyrektora ITWL ds. Naukowych – prof. dr hab. inż. Andrzej Żyluk odebrał z rąk Zastępcy Dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON – Mateusza Sarosieka i Prezesa Zarządu Targów Kielce S.A. –  Andrzeja Mochonia, statuetkę kieleckiego Defendera, którą Kapituła Konkursu przyznała konsorcjum w składzie: ITWL (lider), WITU, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Ilot oraz MSP InnTech  Sp. z o.o. za „Manewrujący Odrzutowy Statek Powietrzny z Głowicą Taktyczną Jet-2 LM”.

JET-2 LM (LM – amunicja krążąca) to odrzutowa platforma bezzałogowa wyposażona w elektrooptyczną głowicę naprowadzającą oraz głowicę taktyczną w jednej z trzech proponowanych wersji:

  • Głowica odłamkowo/burząca – do rażenia siły żywej, lekkich umocnień polowych;
  • Głowica z ładunkiem kumulacyjnym – do rażenia czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych;
  • Głowica termobaryczna – do rażenia siły żywej, schronów i innych umocnień polowych.

Zadaniem JET-2 LM jest precyzyjna eliminacja celu w zasięgu do 70 km. Identyfikacja, zaznaczenie i naprowadzanie na cel odbywa się przy pomocy specjalnie opracowanego algorytmu.

Dzięki silnikom odrzutowym i nowatorskiemu przyspieszaczowi rakietowemu start JET 2-LM odbywa się z dedykowanej platformy, która może być umieszczona na dowolnym środku transportu. Jego prędkość maksymalna (150 m/s) umożliwia osiągnięcie celu oddalonego o 70 km w około 8 minut. Konstrukcja płatowca z włókna szklanego, mała skuteczna powierzchnia odbicia radiolokacyjnego, jak również wyjątkowe parametry techniczne, w tym prędkość maksymalna oraz możliwość wykonywania misji zarówno na dużej wysokości, jak i w locie konturowym (poniżej 50 m), sprawia, że JET-2 LM jest trudny do wykrycia przez stacje radiolokacyjne i praktycznie niemożliwy do wyeliminowania przez środki obrony przeciwlotniczej przeciwnika.

Lider Bezpieczeństwa Państwa

Podczas MSPO odbyła się także gala wręczenia nagród w konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa 2022”, który odbył się pod patronatem Prezydenta RP.

ITWL uhonorowany został nagrodami Grand Prix i Wyróżnieniem w kategorii "Innowacyjny Produkt":

Grand Prix za "Morski Ubiór Pilota - MUP Rescue Pack, Zestaw przetrwaniowy MUP-RP", który jest wynikiem ścisłej współpracy z Konfexim-2 Sp. z o.o.

Morski Ubiór Pilota - MUP Rescue Pack, Zestaw przetrwaniowy MUP-RP (fot. ITWL)

Wyróżnienie za "Bezzałogową automatyczną platformę pomiarową do badania nośności naturalnych nawierzchni lotniskowych w sposób ciągły - BIZON" zrealizowany z Dobrowolski z o.o.

Bezzałogowa automatyczna platforma pomiarowa do badania nośności naturalnych nawierzchni lotniskowych w sposób ciągły - BIZON (fot. ITWL)

Nagrody odebrał Dyrektor ITWL dr hab. inż. Mirosław Kowalski, prof. ITWL w asyście Kierownika Zakładu Awioniki ITWL, dr. hab. inż. Sławomira Michalaka i Kierownika Zakładu Lotniskowego, ppłk. dr. hab. inż. Mariusza Wesołowskiego.

Sukces Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych na MSPO 2022 (fot. ITWL)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony