Przejdź do treści
Koło naukowe High Flyers Politechniki Śląskiej na Droniadzie (fot. Politechnika Śląska)
Źródło artykułu

Sukces High Flyers na Droniadzie

Pierwsze miejsce w konkurencji "Drzewo życia" oraz drugie miejsce w "Sztafecie" – z takimi świetnymi wynikami zakończyli udział w jubileuszowej X Droniadzie studenci Politechniki Śląskiej z koła naukowego High Flyers.

Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa to konkurs technologiczny, jeden z najtrudniejszych na świecie, łączący informatykę, mechatronikę i robotykę z lotnictwem. Tegoroczna edycja odbywała się w dniach 1-4 czerwca na Polach Marsowych Parku Śląskiego oraz na lotnisku Muchowiec w Katowicach. Do rywalizacji przystąpiło jedenaście zespołów akademickich i open. Czekała na nich jedna obowiązkowa konkurencja – dodatkowo mogli wybrać udział w kolejnych spośród pięciu konkurencji. Łączna pula nagród wyniosła w tym roku 42 tys. złotych.

Droniada ma prezentować możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki oraz lotnictwa – tłumaczy Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji Instytut Mikromakro oraz pomysłodawca Droniady. – Scenariusze zadań są oparte na sytuacjach mogących wydarzyć się w rzeczywistości, w których drony mogą zapewnić ludziom realne wsparcie.

Koło naukowe High Flyers Politechniki Śląskiej na Droniadzie (fot. Politechnika Śląska)2

(fot. Politechnika Śląska)

High Flyers to już weterani Droniady. Startują w niej od początku – od 2014 roku. Podobnie jak przed rokiem studenci wzięli udział w trzech konkurencjach: obowiązkowej "Demo Systemu", "Sztafecie" oraz "Drzewie Życia". Nasza drużyna powtórzyła sukces z 2021 roku i ponownie zwyciężyła w „Drzewie życia”, choć tegoroczna rywalizacja nie przebiegła bez przeszkód.

W tej konkurencji za pomocą drona, w sposób autonomiczny z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, należało wykryć stymulowane choroby roślin i zaaplikować im środki ochronne – tłumaczy Marcel Król, prezes koła naukowego High Flyers.

Zespół w tym roku testował nowe rozwiązanie dotyczące komputera pokładowego, który został zmieniony na taki o większej wydajności i niestety przed startem się zawiesił – mówi dr inż. hab. Roman Czyba, prof. PŚ. – Problemy miały jednak także inne drużyny i udało się wynegocjować, by kolejnego dnia wszyscy startowali jeszcze raz. Zawodnicy przyjechali więc do laboratorium w Gliwicach i przez całą noc pracowali nad powrotem do poprzedniej wersji.

Nie widzieliśmy podejść innych zespołów, ale słyszeliśmy, że poszło im bardzo dobrze, dlatego jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni naszą wygraną, to duża satysfakcja – dodaje Marcel Król.

Z podobnymi przygodami drużyna wystartowała w "Sztafecie" (High Flyers zwyciężyli w niej w roku ubiegłym), która rozgrywana była nocą na katowickim lotnisku Muchowiec. W tej konkurencji zadaniem drużyn było wyznaczenie linii świetlnej o długości do nawet 400 metrów, zrzucając z dużej wysokości za pomocą dronów świecące bikony, czyli małe kapsułki z diodami świetlnymi.

High Flyers znów sprostali wymaganiom – przeszli eliminacje i jako jedna z trzech drużyn zakwalifikowali się do finału, zajmując ostatecznie drugie miejsce. Dzięki zdobyciu wymaganej liczby punktów zainkasowali nagrodę w wysokości 3500 złotych.

Koło naukowe High Flyers Politechniki Śląskiej na Droniadzie (fot. Politechnika Śląska)3

(fot. Politechnika Śląska)

Politechnika Śląska już od jakiegoś czasu bierze udział w tych zawodach z sukcesami i nie zawodzi – mówił prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej. – Studenci i opiekunowie starają się, abyśmy dotrzymywali kroku najlepszym i z nimi wygrywali. Myślę, że tego typu zawody i aktywność to przyszłość, jeśli chodzi o pracę w kołach naukowych. To uatrakcyjnia kształcenie i i tą drogą chcę podążać Politechnika Śląska.

4 czerwca, w dniu ogłoszenia wyników, na Polach Marsowych odbyła się ponadto Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM.

Tego dnia dzieci i wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć drony, polatać nimi, zobaczyć pokazy, wziąć udział w konkursach oraz porozmawiać z przedstawicielami firm i uczelni, wśród których znalazła się oczywiście Politechnika Śląska, która była współorganizatorem Droniady – mówi dr inż. hab. Roman Czyba, prof. PŚ.
 

Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM (fot. Politechnika Śląska)

(fot. Politechnika Śląska)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony