Przejdź do treści
Port Lotniczy Kraków - widok z góry na płytę lotniska, pas startowy i wieżę (fot. fotoair.com.pl)
Źródło artykułu

Styczniowe statystyki i plany inwestycyjne Portu Lotniczego Kraków

W styczniu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 54 353 pasażerów, czyli o 91 % mniej w stosunku do stycznia 2020 roku.

„W poprzednich latach styczeń był miesiącem w którym pasażerowie Kraków Airport chętnie korzystali z usług lotniczych wybierając się na zimowy odpoczynek. W tym roku wszystko się zmieniło. Pasażerowie zobowiązani  są do śledzenia na bieżąco zasad sanitarnych w państwach  do których podróżują, a lotniska dostosowują infrastrukturę do nowych wytycznych.” – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

„Dla nas zawsze priorytetem jest pasażer, jego komfort i bezpieczeństwo. Ważne jest także  szybkie reagowanie na zmieniające się zasady podróży do poszczególnych państw, czego przykładem była możliwość wykonania testów antygenowych przed terminalem Kraków Airport jako ułatwienie  podróżowania do Królestwa Niderlandów.” – dodał Radosław Włoszek.

Jak zwykle w styczniu, na krakowskim lotnisku podsumowywano ubiegły rok, tym razem w sposób szczególny zwrócono uwagę na plany i wyzwania 2021 roku dotyczące odbudowania siatki połączeń a także inwestycji w Kraków Airport. Na konferencji prasowej gościem Zarządu Kraków Airport był Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. W rozmowach z mediami przeważały tematy dotyczące modernizacji lotniska jako efektywnego narzędzia rozwoju gospodarczego i turystycznego Małopolski.                              

W grudniu 2020 r. organy korporacyjne spółki zatwierdziły Plan Inwestycyjny Międzynarodowego Portu Lotniczego na lata 2020 –2028 r,. który został opracowany na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Infrastruktury Planu Generalnego lotniska Kraków – Balice. Na konferencji prasowej przedstawione zostały kluczowe zadania inwestycyjne: nowa droga startowa, rozbudowa płyty postojowej dla samolotów w części zachodniej, budowa nowego terminala cargo, rozbudowa terminala pasażerskiego, budowa wewnętrznego układu komunikacyjnego oraz budowa parkingu wielopoziomowego.

Kraków Airport dba wysokie standardy bezpieczeństwa. Wprowadził kolejne nowoczesne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo podróży w czasie pandemii. Pojemniki z których korzystają pasażerowie podczas kontroli bezpieczeństwa, jak również te na stanowiskach odpraw zostały pokryte powłoką TitanSolid niszczącą ludzkiego koronawirusa oraz inne wirusy i bakterie. Krakowskie lotnisko jest kolejnym podmiotem z branży transportowej korzystającym z tej metody sanitarnej.

TitanSolid to powłoka o działaniu dezynfekującym, która uaktywnia się pod wpływem światła naturalnego lub sztucznego. Została opracowana przez polską firmę Lumichem we współpracy z naukowcami uniwersyteckimi. Powłoka w systemie ciągłym usuwa wszelkie drobnoustroje, dzięki czemu pokryta nią powierzchnia staje się mikrobiologicznie czysta. Jej skuteczność potwierdzają certyfikaty i badania, w tym najnowsze – w kierunku usuwania ludzkiego koronawirusa. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony